Partia Bielana zarejestrowana pod adresem biura poselskiego posłanki Lewicy. "Czekam na korektę"

Posłanka Lewicy Beata Maciejewska zaalarmowała w niedzielę po południu, że Partia Republikańska, której kongres odbył się tego samego dnia, jest zarejestrowana pod adresem jej biura poselskiego. Jak się okazuje, nie doszło jednak do pomyłki. Wszystko przez to, że wniosek o rejestrację partii został złożony przed czterema laty.

W niedzielę w Warszawie odbył się Zjazd Republikański, podczas którego ogłoszono, że europoseł Adam Bielan wraz z grupą byłych działaczy Porozumienia dołącza do Partii Republikańskiej. Liderem ugrupowania został właśnie europarlamentarzysta.

"Założona dzisiaj prawicowa Partia Republikańska Adama Bielana została zarejestrowana pod adresem... mojego biura poselskiego w Gdańsku, donosi Wikipedia. Czekam na korektę tej informacji" - napisała w niedzielę na Twitterze posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

W rzeczywistości Partia Republikańska istnieje już od stycznia 2021 r. (wtedy została zarejestrowana), a wniosek o jej rejestrację został złożony w 2017 r. przez działaczy stowarzyszenia "Republikanie" - Monikę Baran, Piotra Opaczewskiego i Agatę Żemetro.

Porozumienie Jarosława Gowina nosiło wówczas nazwę Polska Razem. Polska Razem blisko współpracowała ze stowarzyszeniem "Republikanie" i rozważała zmianę nazwy ugrupowania właśnie na Partię Republikańską. Ostatecznie partia Gowina przekształciła się w Porozumienie, a kilku działaczy stowarzyszenia "Republikanie" złożyło wniosek o zarejestrowanie partii.

Adam Bielan Adam Bielan o Partii Republikańskiej: To będzie Porozumienie bez Cezara

Były poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk doprecyzowywał w czerwcu w rozmowie z Gazeta.pl, że dojdzie do "połączenia Porozumienia [chodzi o działaczy Porozumienia, którzy uważają Adama Bielana za lidera - red.] z partią, która już istnieje".

Zobacz wideo Wracają plotki o wcześniejszych wyborach. Komentuje je Adam Bielan (wypowiedź z 8 czerwca)

Partia Republikańska zarejestrowana w biurze poselskim

Jako siedzibę Partii Republikańskiej wskazano przy rejestracji lokal przy ul. Miszewskiego 17/204 w Gdańsku. To pod tym adresem mieściło się biuro poselskie Magdaleny Błeńskiej, do 2019 r. posłanki Porozumienia (Błeńska nie startowała w ostatnich wyborach parlamentarnych), a od 2021 r. członkini Partii Republikańskiej.

Biuro poselskie Beaty Maciejewskiej mieści się w tym lokalu dopiero od lutego 2020 r. Wszystko więc wskazuje na to, że działacze Partii Republikańskiej po wyborach parlamentarnych w 2019 r. nie dokonali odpowiednich zmian w rejestrze partii.

Więcej o: