W niedzielę w Warszawie odbył się Zjazd Republikański, podczas którego ogłoszono, że europoseł Adam Bielan wraz z grupą byłych działaczy Porozumienia dołącza do Partii Republikańskiej. Liderem ugrupowania został właśnie europarlamentarzysta.
"Założona dzisiaj prawicowa Partia Republikańska Adama Bielana została zarejestrowana pod adresem... mojego biura poselskiego w Gdańsku, donosi Wikipedia. Czekam na korektę tej informacji" - napisała w niedzielę na Twitterze posłanka Lewicy Beata Maciejewska.
W rzeczywistości Partia Republikańska istnieje już od stycznia 2021 r. (wtedy została zarejestrowana), a wniosek o jej rejestrację został złożony w 2017 r. przez działaczy stowarzyszenia "Republikanie" - Monikę Baran, Piotra Opaczewskiego i Agatę Żemetro.
Porozumienie Jarosława Gowina nosiło wówczas nazwę Polska Razem. Polska Razem blisko współpracowała ze stowarzyszeniem "Republikanie" i rozważała zmianę nazwy ugrupowania właśnie na Partię Republikańską. Ostatecznie partia Gowina przekształciła się w Porozumienie, a kilku działaczy stowarzyszenia "Republikanie" złożyło wniosek o zarejestrowanie partii.
Były poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk doprecyzowywał w czerwcu w rozmowie z Gazeta.pl, że dojdzie do "połączenia Porozumienia [chodzi o działaczy Porozumienia, którzy uważają Adama Bielana za lidera - red.] z partią, która już istnieje".
Jako siedzibę Partii Republikańskiej wskazano przy rejestracji lokal przy ul. Miszewskiego 17/204 w Gdańsku. To pod tym adresem mieściło się biuro poselskie Magdaleny Błeńskiej, do 2019 r. posłanki Porozumienia (Błeńska nie startowała w ostatnich wyborach parlamentarnych), a od 2021 r. członkini Partii Republikańskiej.
Biuro poselskie Beaty Maciejewskiej mieści się w tym lokalu dopiero od lutego 2020 r. Wszystko więc wskazuje na to, że działacze Partii Republikańskiej po wyborach parlamentarnych w 2019 r. nie dokonali odpowiednich zmian w rejestrze partii.