Kaczyński na kongresie Partii Republikańskiej Bielana: Wierzę, że nie damy się zglajchszaltować

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Partii Republikańskiej. W ugrupowaniu, którego liderem jest europoseł Adam Bielan, będą działać niektórzy byli działacze Porozumienia. W wydarzeniu brał udział udział także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na początku zażartował i przyznał, że pomyliły mu się daty i przybył na kongres tydzień wcześniej.

- Powołujemy Partię Republikańską jako reprezentację obywateli, którym bliska jest idea wolności. Idea wolności indywidualnej, wolności narodowej, a także wrażliwej społecznej wolności gospodarczej  - mówił Adam Bielan. Dodał, że wolność i walka o nią są zakorzenione w narodowej tradycji, tak samo jak przynależność do chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej.

Ugrupowanie ma połączyć się z częścią Porozumienia i wejść w skład Zjednoczonej Prawicy.

Adam Bielan podkreślił, że Partia Republikańska rozumie państwo, "jako synonim niezależności narodu", dlatego będzie dążyła do umocnienia jego instytucji oraz głębszej demokratyzacji.

Kamil Bortniczuk Bortniczuk zdradził nazwę nowej partii Bielana. Ugrupowanie działa od miesięcy

W programie ugrupowania znalazły się także: otoczenie ochroną własności prywatnej, rodziny i polskich producentów, unowocześnienie służby zdrowia, promowanie kultury czerpiącej z tradycji polskich, usprawnienie systemu sprawiedliwości, rozbudowa infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej oraz wzmocnienie armii.

Adam Bielan zapowiedział również, że Partia Republikańska będzie wspierała realizację Polskiego Ładu. Dodał, że - jego zdaniem - tylko Zjednoczona Prawica gwarantuje Polsce stabilne i sprawne rządy.

Zobacz wideo Kto zasili nową partię Adama Bielana? Komentuje Jadwiga Emilewicz

Jarosław Kaczyński: Równość praw to fundament

Na zjeździe był obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński, który także zabrał głos. - Byłem tutaj tydzień temu, bo się pomyliłem. I z przerażeniem patrzyłem na pustą salę, no ale jest dobrze, bardzo dobrze - stwierdził na początku.

- Wszyscy jesteśmy republikanami, bo ideę republikańską najłatwiej opisać przeciwstawiając ją idei indywidualistyczno-liberalnej, permisywnej - stwierdził. Jak dodał, "republikanizm to odwoływanie się do wspólnot".

Kaczyński zaznaczył, że potrzeby wszystkich obywateli powinny być zaspokajane i "Polacy są równi, jeżeli chodzi o swoje prawa". - Życie jest oczywiście bogate, różnie układają się losy poszczególnych ludzi, poszczególnych jednostek. I wszystkie próby doprowadzenia tutaj do jakiegoś ujednolicenia, wyrównania zawsze kończyły się tym samym - straszliwym nieszczęściem, tą czy inną formą totalitaryzmu - stwierdził wicepremier.

Adam Bielan Adam Bielan o Partii Republikańskiej: To będzie Porozumienie bez Cezara

- I to oczywiście bezwzględnie odrzucamy. Ale równość wobec prawa, równość praw obywatelskich, równość w innych dziedzinach, także cywilno-prawnej, prawa handlowego, to jest dzisiaj fundament, fundament mocno w Polsce obecnej naruszany z różnych stron przez różne instytucje - mówił prezes PiS.

Jak dodał, konieczne jest "przywrócenie tej równości, przywrócenie działania prawa, przywrócenie tego wszystkiego, co jest podstawą uczciwego, sprawiedliwego, mocnego państwa, państwa dla obywateli".

- Jedność i droga do zwycięstwa, bo ta droga jest otwarta z różnych powodów, ale przede wszystkim dzięki wielkiemu projektowi - Polskiemu Ładowi, ta droga musi być przez nas wspólnie przebyta. I to nie tylko do roku 2023, ale także w kolejnych latach - mówił wicepremier.

- Wierzę, że wspólnie zrealizujemy ten wielki plan dla Polski, wykonamy swój obowiązek, że razem zwyciężymy dla dobrej przyszłości naszego narodu i co też chcę podkreślić - dla dobrej przyszłości Europy, Europy bogatej swoją wielką różnorodnością, potęgą jej kultury, która oddziałuje na świat właśnie dzięki tej różnorodności, że nie damy się zglajchszaltować, że będziemy zwyciężali również w tej niezwykle ważnej walce - podsumował.

Więcej o: