Powrót Donalda Tuska do krajowej polityki. Co myślą Polacy? Blisko połowa przeciwko [SONDAŻ]

W sondażu dla "Rzeczpospolitej" zapytano Polaków, czy chcieliby, aby Donald Tusk był znowu aktywny w polskiej polityce. Jedynie 28,3 proc. respondentów odpowiedziało "tak".

"Czy chciał(a)by Pani/Pan, aby Donald Tusk zaangażował się ponownie w polską politykę?" - tak brzmi pytanie w sondażu SW Research przygotowanym dla "Rzeczpospolitej". 

Powrót Donalda Tuska do polityki? Sondaż: 44,8 proc. przeciw

26,9 proc. respondentów odpowiedziało, że nie ma w tej sprawie zdania. Chęć zaangażowania się Tuska w politykę wyraziło 28,3 proc. 44,8 proc. odpowiedziało "nie". 26,9 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

- Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców - 37 proc. - powiedział w "Rzeczpospolitej" Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 czerwca na grupie 800 internautów. 

W ostatnim czasie media ponownie obiegły spekulacje na temat ewentualnego powrotu Tuska do polityki. O jednym ze scenariuszy pisała "Gazeta Wyborcza". Według dziennika były premier miałby wejść do zarządu Platformy Obywatelskiej, natomiast Borys Budka zrezygnowałby z funkcji szefa PO. Wówczas Tusk pełniłby obowiązki przewodniczącego. Nieoficjalnie rada krajowa PO miałaby się zebrać w czerwcu lub lipcu. 

Więcej o: