Morawiecki o cyberatakach: Zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że skala cyberataku na konta mailowe polskich urzędników jest obecnie badana przez służby specjalne. Dodał, że tego typu wrogie działania "mają na celu dezintegrację społeczeństwa". Wcześniej wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński przekazał, że cyberatak został przeprowadzony z terenu Rosji. Informacjami w tej sprawie strona polska podzieliła się już z państwami członkowskimi UE oraz unijnymi instytucjami.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził też, że tego typu ataki mają na celu dezintegrację społeczeństwa.

Analiza danych, które przedstawiają nam służby, jak również służby krajów zaprzyjaźnionych, partnerskich, potwierdza niestety tę tezę, że polscy politycy, urzędnicy, różnych opcji politycznych, ale w szczególności rządzący, zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo, jako państwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy

- podkreślił premier.

Morawiecki o cyberatakach: Zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo

"Analiza naszych służb oraz służb specjalnych naszych sojuszników pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w opublikowanym w piątek oświadczeniu. Jak dodał, przedmiotem ataku hakerskiego byli najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie i posłowie różnych opcji politycznych. Od dzisiaj do poszkodowanych w ataku oraz do narażonych na jego skutki udadzą się funkcjonariusze policji. Mają przedstawić informację o incydencie oraz przekazać jak zabezpieczyć swój adres mailowy.

Jarosław KaczyńskiOświadczenie Kaczyńskiego ws. afery mailowej: Atak przeprowadzony z Rosji

Jak poinformował Kaczyński, prowadzone są działania wyjaśniające i zabezpieczające dowody. Wicepremier zaapelował też o rozwagę i niewpisywanie się "w scenariusz operacji zaplanowanej przeciwko polskim urzędnikom i politykom różnych opcji, której jednym z głównych celów jest uderzenie w polskie społeczeństwo i destabilizacja naszego kraju".

Polska przekazała UE informacje o cyberatakach

Informacje na temat cyberataków, których ofiarami padli polscy urzędnicy, przekazano już państwom członkowskim UE, Komisji Europejskiej i unijnemu korpusowi dyplomatycznemu, a także gabinetowi szefa Rady Europejskiej.

"Modus operandi jest charakterystyczny dla hakerów sponsorowanych przez Rosję" - brzmi fragment listu, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że sprawa cyberataków ma być omówiona w poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27 unijnych krajów w Luksemburgu. Będzie to także jeden z tematów dzisiejszego spotkania ambasadorów państw członkowskich.

Sprawa ataków została odnotowana przez europejski zespół reagowania na incydenty komputerowe w unijnych instytucjach i agencjach.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, poinformował natomiast, że ABW przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO informację dotyczącą ataków cybernetycznych realizowanych przeciwko Polsce.  "W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami informuję ponadto, że Polska nie otrzymała ostrzeżeń od służb izraelskich dotyczących ataków hakerskich na skrzynki pocztowe polskich użytkowników" - dodał.

Więcej o: