Posłowie PiS złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy domniemanych "ingerencji" TSUE

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie "zbadania uprawnień" europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak mówił reprezentujący grupę posłów PiS Arkadiusz Mularczyk, wniosek dotyczy całokształtu relacji między TSUE a polskim prawem, polskim Trybunałem Konstytucyjnym oraz tym, "jak daleko ingerencje europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mogą kształtować system prawny i ustrojowy naszego kraju". - W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy widzieliśmy szereg kontrowersyjnych rozstrzygnięć TSUE, które bardzo głęboko ingerowały w nasz porządek konstytucyjny - mówił poseł.

Zobacz wideo Maksymowicz: Lidia Staroń stała się jednoznacznie politycznym kandydatem PiS

TK. Jest wniosek posłów PiS ws. TSUE

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje podobny wniosek Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w którym Izba pyta o środki tymczasowe, które nałożył TSUE, czyli nakazał zawieszenie działania Izby. Poseł Arkadiusz Mularczyk mówił, że wniosek złożony przez grupę posłów jest szerszy i ma charakter ustrojowy.

Gdzie jest ta czerwona linia, poza którą TSUE nie wolno wchodzić w ustrój państwa polskiego - tego dotyczy ten wniosek. To jest wniosek szeroki, który ma charakter ustrojowy i powinien, w naszej ocenie, wytyczyć pewne granice, których Trybunałowi Sprawiedliwości w Luksemburgu przekraczać nie wolno

- mówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Pod wnioskiem skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego podpisało się ponad 50 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa jest zarejestrowana w Trybunale Konstytucyjnym pod sygnaturą K5/21 (termin jej rozpatrzenia nie został jeszcze wyznaczony).

Więcej o: