NIK wydała oświadczenie: "Obserwujemy wzmożenie ataków personalnych na pracowników"

"Najwyższa Izba Kontroli nie podda się presji i będzie kontynuować swoją misję w duchu niezależności" - napisała NIK w wydanym w czwartek oświadczeniu. Wynika z niego, że efektem upublicznienia informacji o wynikach kontroli w sprawie wyborów kopertowych jest "wzmożenie ataków personalnych na pracowników i przedstawicieli NIK" po to, by ich zdyskredytować.

W maju 2021 r. Marian Banaś poinformował, że Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ws. wyborów kopertowych. Zawiadomienie dotyczyło  premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministrów Mariusza Kamińskiego i Jacka Sasina.

Zobacz wideo Jakie będą konsekwencje zawiadomienia NIK wobec premiera i ministrów?

NIK: Z przykrością obserwujemy wzmożenie ataków personalnych na pracowników i przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli

W czwartek (17 czerwca) Najwyższa Izba Kontroli wydała oświadczenie, w którym oznajmiono, że "jednym z efektów publikacji informacji o wynikach kontroli dotyczącej organizacji wyborów na urząd Prezydenta RP, które miały odbyć się w dniu 10 maja 2020 r., jest obserwowana wzmożona aktywność mająca na celu zdyskredytowanie osób zaangażowanych w przygotowanie i prezentację wyników ww. kontroli". 

W oświadczeniu podano, że "pracownicy NIK są przedstawiani w negatywnym świetle w niektórych materiałach prasowych". Jako przykład podano p.o. Dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK - dr. Michała Jędrzejczyka oraz Radcy Prezesa NIK - Janusza Pawełczyka.

Najwyższa Izba Kontroli podała, że sposób przygotowania niektórych materiałów prasowych, czy przeprowadzania rozmów z pracownikami NIK budzi wątpliwości. "Z przykrością obserwujemy wzmożenie ataków personalnych na pracowników i przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli" - pisze NIK w oświadczeniu.

NIK: Nie poddamy się presji i będziemy kontynuować swoją misję w duchu niezależności

Najwyższa Izba Kontroli oznajmiła, że wszelkie próby "dyskredytacji pracowników powinny być postrzegane jako zmierzające do realizacji określonej agendy". Poinformowano również, że w najbliższym czasie ma ukazać się publikacja, w której atakowany będzie pełnomocnik NIK ds. kontaktu z mediami Łukasz Pawelski.

Zapowiedziano, że "Najwyższa Izba Kontroli nie podda się presji i będzie kontynuować swoją misję w duchu niezależności".

Raport NIK w sprawie wyborów prezydenckich z 2020 r.

W połowie maja NIK zaprezentował wnioski z raportu dotyczącego przygotowania wyborów korespondencyjnych na prezydenta RP. Izba oceniła negatywnie proces przygotowania do wyborów. Szef NIK Marian Banaś poinformował również o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Później poinformowała o skierowaniu zawiadomień ws. premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, szefa MAP Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Więcej o: