Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w Polsce. Powitał go prezydent Andrzej Duda

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyleciał w czwartek do Polski spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tym razem w wizycie zagranicznej nie towarzyszy mu żona - Elke Büdenbender, dlatego też pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z nią w środę online.

Rozmowa Agaty Kornhauser-Dudy i Elke Büdenbender skupiła się wokół problemów związanych z pandemią koronawirusa. Szczególnie skutkach izolacji, która odbiła się na zdrowiu i samopoczucie dzieci i młodzieży - informują służby prasowe prezydenta.

Zobacz wideo Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda powitał prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przybył do Polski z wizytą z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Andrzej Duda powitał go w Pałacu Prezydenckim. 

Po uroczystości powitania prezydenci będą rozmawiali w cztery oczy o sytuacji na Białorusi i Ukrainie, o przyszłości Unii Europejskiej, współpracy transatlantyckiej oraz o realizacji gazociągu Nord Stream 2. Poruszą też kwestie współpracy gospodarczej w kontekście odbudowy po pandemii. Później zaplanowano rozmowy plenarne. Po południu prezydenci spotkają się na Zamku Królewskim w Warszawie z młodzieżą uczestniczącą w programach wymiany.

Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami 

30 lat temu - 17 czerwca 1991 roku - w Bonn podpisano polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Sygnatariuszami dokumentu byli: ze strony polskiej premier Jan Krzysztof Bielecki, ze strony niemieckiej kanclerz Helmut Kohl. Dokument stanowił uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 roku, który był jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

Kopalnia TurówNegocjacje ws. Turowa. Czeski minister: Celem jest porozumienie, a nie sąd

Spotkanie pierwszych dam Polski i Niemiec upłynęło na rozmowach o skutkach pandemii koronawirusa

Podczas środowego spotkania online pierwsze damy dyskutowały na temat problemów, jakie powstały wskutek długotrwałej izolacji dzieci i młodzieży podczas pandemii SARS-CoV-2.

W czasie rozmowy Agata Kornhauser-Duda powołała się na zestawienie wyników badań Health Behaviour in School-aged Children - HBSC z 2018 roku z nowymi danymi zebranymi przez Instytut Matki i Dziecka podczas pandemii na początku 2021 r. Podkreśliła, że niepokojące są zmiany w wielu obszarach. Wspominała m.in. o ryzyku depresji, lęku dzieci i młodzieży związanym z powrotem do szkół oraz zaburzonych relacjach z rówieśnikami i rodziną.

Lidia Staroń podczas posiedzenia SenatuWybór RPO: w piątek w Senacie głosowanie nad kandydaturą Lidii Staroń

"Pierwsza Dama opowiedziała o swojej inicjatywie "Usłyszeć Dzieci", do której realizacji zaprosiła specjalistów z różnych dziedzin: m.in psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, socjologów i lekarzy. Akcja ma uświadomić dorosłym, że wyjście z izolacji jest dla dzieci wyzwaniem i nierzadko wielką lekcją radzenia sobie z lękiem" - czytamy na stronie kancelarii prezydenta. 

Więcej o: