Rząd szykuje nową ustawę? Tomczyk: "wybrzmiało, że można się spodziewać zaostrzenia praw obywatelskich"

Szef rządu miał zapowiedzieć na tajnym posiedzeniu zupełnie nową ustawę dotyczącą cyberbezpieczeństwa - wynika z nieoficjalnych ustaleń portalu Interia. Szczegółów w sprawie nie ma. Z kolei po wyjściu z sali obrad poseł KO Cezary Tomczyk powiedział: - Z tego wszystkiego, co dzisiaj usłyszeliśmy, wybrzmiewa pewna zapowiedź, która nie została jednak sformułowana wprost, więc mogę o niej powiedzieć. Że będziemy mogli spodziewać się w niedługim czasie zaostrzenia prawa jeżeli chodzi o prawa obywatelskie.

Po godz. 15 zakończyło  się tajne posiedzenie Sejmu dotyczące ostatnich ataków hakerskich na konta czołowych polityków. O zwołanie obrad w trybie nadzwyczajnym wniósł premier Mateusz Morawiecki, który przedstawi posłom informacje na temat cyberbezpieczeństwa kraju. Z wnioskiem o zorganizowanie dodatkowego posiedzenia Sejmu Morawiecki wystąpił kilka dni po włamaniu na prywatną skrzynkę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. 

Zobacz wideo Siemoniak o atakach hakerskich na rząd: Kompromitacja i ewenement na skalę światową

PiS miał zapowiedzieć ustawę o cyberbezpieczeństwie. Tomczyk: Wybrzmiewa zapowiedź zaostrzenia prawa

Jak nieoficjalnie ustaliła Interia, podczas niejawnego posiedzenia posłowie mieli również poznać szczegóły zupełnie nowej ustawy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci, nad którą rządzący pracują już od wielu miesięcy. 

Michał Dworczyk w SejmieDworczyk unika odpowiedzi na pytania o skrzynkę. Czarnek ma ich "mnóstwo"

Pytany przez Interię o ostatnie ataki hakerskie na konta polityków, bliski współpracownik premiera w rozmowie z Interią ocenił, że "sprawa jest poważna". - Część maili, która pojawia się na Telegramie jest fałszywa. To działanie na destabilizację. Formalnie, do spraw politycznych, rządzący nie powinni używać skrzynek mailowych KPRM. Jednak, jeśli coś ma charakter polityczny, jest wyłączone z realizacji za pomocą poczty służbowej - tłumaczył. 

Posłowie po wyjściu z tajnych obrad nie potwierdzają, że przedstawiono im projekt ustawy. O tym, że nie posiedzeniu padły jednak informacje, które mogą w przyszłości zwiastować nowe ograniczenia mające zabezpieczać państwo przed atakami cybernetycznymi, mówił na konferencji prasowej poseł KO Cezary Tomczyk. 

Chciałbym przekazać bardzo ważną informację, że z tego wszystkiego, co dzisiaj usłyszeliśmy, wybrzmiewa pewna zapowiedź, która nie została jednak sformułowana wprost, więc mogę o niej powiedzieć. Że będziemy mogli spodziewać się w niedługim czasie zaostrzenia prawa jeżeli chodzi o prawa obywatelskie 

- powiedział.

Uważam że ten rząd w przyszłości, w ciągu najbliższych tygodni, miesięcy będzie chciał uderzyć być może w wolność internetu, wolność wypowiedzi, wolność wolnej prasy i wolnych mediów, dlatego że taką wypowiedź nie wprost dzisiaj mogliśmy między wierszami usłyszeć 

- dodał na konferencji prasowej.

Czytaj więcej: Posłowie wyszli z tajnego posiedzenia. Są pierwsze komentarze. "Kpina", "Tajne informacje nie padły"

Więcej o: