Zbigniew Ajchler nowym posłem Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie zasiada już brat parlamentarzysty

Na początku wtorkowego posiedzenia Sejmu ślubowanie złożył Zbigniew Ajchler, który zastąpił w ławach poselskich parlamentarzystę KO Kiliona Munyamę. Munyama obejmie stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych i będzie zajmować się relacjami Unia Europejska-Afryka.

Zbigniew Ajchler, w przeszłości radny wojewódzki z ramienia SLD, w poprzedniej kadencji był posłem Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. nie uzyskał reelekcji, zbierając ponad 6,6 tys. głosów. Tym samym trafił na pierwsze miejsce w kolejce do objęcia mandatu w okręgu pilskim (nr 38).

Wedle informacji Gazeta.pl Ajchler znajdzie się na zapleczu rządu Zjednoczonej Prawicy - ma on bowiem współtworzyć koło innego świeżo upieczonego posła, Łukasza Mejzy. Do koła tego ma również dołączyć jeden z parlamentarzystów PSL.

Zobacz wideo Morawiecki zostanie wiceprezesem PiS? Fogiel: Ma spore szanse

Zbigniew Ajchler nowym posłem KO

W Sejmie zasiada już brat Zbigniewa Ajchlera - Romuald Ajchler - wieloletni poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2019 r. także kandydował z okręgu nr 38, zdobywając ponad 14,4 tys. głosów.

Kilion MunyamaMunyama z KO złoży mandat poselski. Wygrał konkurs na stanowisko w UE

Mandat poselski złożył w ostatnich dniach poseł KO Kilion Munyama, który w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych będzie zajmował się relacjami na linii Unia Europejska-Afryka.

Munyama pochodzi z Zambii. Do Polski przyleciał w 1981 roku, studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie uzyskał stopień doktora. W 2012 roku habilitował się w zakresie nauk ekonomicznych. Karierę polityczną zaczynał w samorządzie. W 2002 roku dostał się do rady powiatu grodziskiego. Później przed dwie kadencje był radnym województwa wielkopolskiego. W Sejmie zasiadał nieprzerwanie od 2011 roku. 

Więcej o: