Kim jest Marcin Wiącek, kandydat opozycji na RPO? "Ma doświadczenie i dorobek naukowy"

Prof. Marcin Wiącek jest jednym z dwóch kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. 15 czerwca Sejm po raz kolejny spróbuje wybrać następcę Adama Bodnara. Co wiadomo na temat kandydata opozycji na RPO?
Zobacz wideo Brejza: Prof. Wiącek nie jest ultrafanatykiem odchylonym na linii poglądów politycznych

We wtorek 15 czerwca Sejm po raz piąty zajmie się wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem kandydatów jest dwóch: senatorka rekomendowana przez Prawo i Sprawiedliwość Lidia Staroń oraz wspierany przez kluby KO, Lewicy, PSL i koła poselskie Marcin Wiącek. Kim jest kandydat opozycji?

Prof. Marcin Wiącek - kandydat opozycji na RPO

Marcin Wiącek urodził się w 1982 roku. W roku 2009 uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, a cztery lata później habilitację. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Zakładem Praw Człowieka na Wydziale Prawa. Przez wiele lat zajmował się prawem konstytucyjnym, a obecnie prawami człowieka. Od 2007 roku jest także pracownikiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2014-2016 był kierownikiem aplikacji legislacyjnej Rządowego Centrum Legislacji, a w latach 2014-2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

- Jestem zaszczycony, że moją osobą zainteresowało się tak szerokie grono i zdecydowało się na wystawienie mojej kandydatury. Jestem człowiekiem nauki, od kilkunastu lat pracuję na Wydziale Prawa i Administracji UW, przez wiele lat zajmowałem się prawem konstytucyjnym, teraz zajmuję się prawami człowieka - mówił Wiącek podczas konferencji prasowej pod koniec maja.

Urząd RPO według prof. Marcina Wiącka

Prof. Wiącek zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, kierować się będzie zasadą godności człowieka, mówiącą o tym, że każdy ma prawo do szczęścia, aktywności społecznej i szacunku, a także preambułą do konstytucji, według której "każdy człowiek posiada taką samą godność - niezależnie od tego, jaki ma światopogląd; niezależnie od tego, czy wierzy w Boga, czy też uniwersalne wartości wywodzi z innych źródeł; niezależnie od poglądów politycznych".

Podczas majowej konferencji zapewniano, że prof. Wiącek będzie kandydatem "ponadpolitycznym" i "niezależnym", dla którego dobro wspólne obywateli będzie najważniejsze.

 - Ma ponad 100 publikacji dotyczących prawa konstytucyjnego, praw człowieka, praw obywatela, ma doświadczenie pomimo młodego wieku, ma dorobek naukowy - podkreślał poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Czy Porozumienie poprze kandydata opozycji na RPO?

Jak pisaliśmy, poparcie dla prof. Wiącka deklarował także Jarosław Gowin z Porozumieniem. Jeśli jednak polityk wyłamie się i zagłosuje za kandydatem opozycji, może to dla niego oznaczać utratę stanowiska wiceministra. 

- Senator Lidia Staroń jest kandydatem zgłoszonym przez klub parlamentarny PiS, do którego należą wszyscy posłowie Zjednoczonej Prawicy. Tego, jak zachowają się oni w tym głosowaniu, dowiemy się dopiero po nim - podkreślał Radosław Fogiel, poseł PiS.

Więcej o: