Kulisy spotkania Dudy z Bidenem. "Rozmowa ok. 3-4 minut, na stojąco"

Znane są szczegóły poniedziałkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Do rozmowy doszło na marginesie szczytu NATO w Brukseli. Jak przekazał korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, politycy rozmawiali na stojąco, w tym samym miejscu, w którym potem zrobiono im wspólne zdjęcie.

Poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena było pierwszym spotkaniem obu polityków od czasu zaprzysiężenia Amerykanina na urząd prezydenta USA.

Jak informował krótko szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, rozmowa "odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu". 

- Prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu na sercu - relacjonował potem Andrzej Duda.

Zobacz wideo Andrzej Duda wziął udział w szczycie przywódców krajów NATO

Bruksela. Spotkanie Andrzeja Dudy i Joe Bidena

"Rozmowa trwała około 3 - 4 minut, na stojąco, w miejscu, gdzie zrobiono zdjęcie" - poinformował na Twitterze korespondent RMF FM w USA Paweł Żuchowski, powołując się na osobę z kręgów polskiej dyplomacji. Jak dodał Żuchowski, rozmowa Dudy i amerykańskiego prezydenta odbyła się "bezpośrednio po jednym z zaplanowanych spotkań Joe Bidena z innym przywódcą".

Korespondent RMF FM dodał również, że "strona polska zabiegała o spotkanie takie jak z prezydentem Francji [Emmanuelem Macronem - red.]. "Jednak Biden w swoim kalendarzu nie znalazł czasu na taki format" - skomentował Żuchowski.

Komunikat w sprawie spotkania wydał także Biały Dom. Służby prasowe prezydenta Joe Bidena potwierdziły, że obaj politycy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa. Amerykański przywódca miał według komunikatu potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych zarówno we wzmocnienie obronności w ramach NATO jak i w działania na terenie wschodniej flanki Sojuszu, w tym w Polsce.

Więcej o: