Szczerski przekazał, że Duda rozmawiał w Brukseli z Bidenem. Na razie więcej pytań niż odpowiedzi

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Brukseli, gdzie właśnie odbywa się szczyt NATO, z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował na Twitterze Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta. W mediach społecznościowych pojawiło się wspólne zdjęcie obu przywódców, choć, jak zauważają dziennikarze, mówi ono niewiele o przebiegu samego spotkania.

"Podczas szczytu NATO w Brukseli Prezydent RP Andrzej Duda odbył dwustronne rozmowy z Premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem oraz Prezydentem USA Joe Bidenem" - napisał w poniedziałek na Twitterze Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Zdjęcie obu przywódców opatrzył natomiast opisem "Po spotkaniu". 

Andrzej Duda rozmawiał w Brukseli z Joe Bidenem i Borisem Johnsonem

"Rozmowa z prezydentem USA odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i dotyczyła współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu" - dodał Szczerski. 

Biały Dom na razie nie poinformował o spotkaniu Biden-Duda

Jak na razie na oficjalnym koncie prezydenta USA na Twitterze nie pojawiła się wzmianka o spotkaniu z polskim prezydentem.

Paweł Żuchowski, korespondent RMF FM w Stanach Zjednoczonych, próbował na Twitterze dopytać Szczerskiego o szczegóły spotkania Duda-Biden.

"Panie Ministrze, prosimy więcej szczegółów. Spotkania w czasie których jest coś więcej niż stuknięcie łokciem wyglądają tak jak pokazuje zdjęcie z rozmowy prezydenta Bidena z prezydentem Litwy. [...] Są inne zdjęcia?" - napisał Żuchowski.

Zdjęcie, o którym wspomniał Żuchowski, wykonano podczas spotkania Bidena z prezydentką Estonii Kersti Kaljulaid oraz prezydentami Litwy i Łotwy: Gitanasem Nausedą i Egilsem Levitsem.

"Może to się zmieni, ale Biały Dom nie chwali się spotkaniem z Andrzejem Dudą, które odbyło się rzekomo z inicjatywy amerykańskiej. Nie widzę go też w planie dnia prezydenta. Notatka po spotkaniu z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy jak widać jest" - napisał na Twitterze Łukasz Pawłowski, publicysta zajmujący się amerykańską polityką. 

Wcześniej tego samego dnia Duda rozmawiał w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim. 

Kilka dni temu w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zapewniał, że spotkanie Dudy z Bidenem nie jest planowane. 

- Niestety, przyjeżdżająca do Europy delegacja amerykańska z prezydentem Bidenem na czele jest do tego stopnia zaaferowana jego spotkaniem z Władimirem Putinem, że nie znalazła czasu na organizację spotkań z sojusznikami ze wschodniej flanki - stwierdził Rau. 

Zobacz wideo Andrzej Duda z wizytą na granicy Gruzji
Więcej o: