Wybory w Rzeszowie. Oficjalne wyniki: Konrad Fijołek nowym prezydentem miasta. Druga tura niepotrzebna

Konrad Fijołek został oficjalnie wybrany na urząd prezydenta Rzeszowa - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie. Wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Polski 2050 otrzymał 56,51 procent głosów.

O urząd prezydenta Rzeszowa, oprócz Konrada Fijołka, ubiegała się trójka kandydatów: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart (popierana przez Prawo i Sprawiedliwość) - 23,62 procent, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (popierany przez Solidarną Polskę i Porozumienie) - 10,72 procent i poseł Grzegorz Braun (popierany przez Konfederację) - 9,15 procent.

Na Konrada Fijołka oddano 45 059 głosów, na Ewę Leniart - 18 831, na Marcina Warchoła 8 546, a na Grzegorza Brauna - 7 296.

Wybory w Rzeszowie. Leniart po ogłoszeniu sondażowych wyników: Do zobaczenia ranoWybory w Rzeszowie. Leniart po ogłoszeniu sondażowych wyników: Do zobaczenia rano

Frekwencja wyniosła 54 procent. Oddano blisko 80 tys. ważnych głosów.

Dotychczasowy włodarz Tadeusz Ferenc złożył rezygnację po 18 latach sprawowania urzędu w związku z problemami zdrowotnymi. Jednocześnie poparł kandydaturę Marcina Warchoła. 

Zobacz wideo Zwycięstwo Konrada Fijołka jest szansą dla całej opozycji? (wypowiedź z 7 czerwca)

Wybory w Rzeszowie. Konrad Fijołek wygrywa

- Pokazaliście, jak piękne może być to miasto, bardzo wam dziękuję, dziękuję wszystkim rzeszowianom, którzy wzięli udział w tym święcie demokracji. Piękniejszych okoliczności, w których wyłonił się nowy prezydent Rzeszowa nie można było sobie wyobrazić - powiedział w sztabie wyborczym tuż po ogłoszeniu wyników exit poll Konrad Fijołek.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że zaprezentowane słupki to nadal sondaże i z pokorą będziemy czekać na ostateczny wynik. To naturalne - przekazał samorządowiec.

Marcin WarchołRzeszów. Marcin Warchoł komentuje dane exit poll. "Oceniam jako sukces"

Polityk przekonywał, że w "Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, formacja, strona". - W Rzeszowie zwyciężyła jedność. Jedność między nami, grupą radnych w Rzeszowie. Potem jedność rzeszowian. Jestem głęboko przekonany, że w Polsce, w której tak silne są dzisiaj podziały, już wkrótce zwycięży ta jedność. Stąd, z Rzeszowa, zacznie się powrót do samorządności, wolności i demokracji.  

Konrad Fijołek urodził się w Rzeszowie w 1976 roku. Od 2001 roku zasiada w Radzie Miasta. W latach 2006-2010 Fijołek był najmłodszym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa w historii, a od 2014 roku pełni funkcję jej wiceprzewodniczącego.

TVP Info o wyborach w RzeszowieRzeszów. TVP Info czekało ponad pół godziny z podaniem wstępnych wyników

Prywatnie jest mężem Magdaleny i ojcem Ksawerego oraz bratem Eweliny Fijołek - gimnastyczki odznaczonej w 2004 roku przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi "za zasługi w działalności na rzecz rozwoju sportu".

Więcej o: