Wybory prezydenckie w Rzeszowie. Kim jest Ewa Leniart, która według sondażu exit poll zdobyła 25,1 proc.?

Zakończyło się głosowanie na nowego prezydenta Rzeszowa. Według sondażowych wyników exit poll zwyciężył Konrad Fijołek. Drugiej miejsce zajęła Ewa Leniart z wynikiem 25,1 proc. Kim jest kandydatka Prawa i Sprawiedliwości?
Zobacz wideo Trela o wyborach w Rzeszowie: Nie przypuszczali, że opozycja będzie w stanie wystawić jednego kandydata

Ewa Leniart jest jedną z czterech osób, które ubiegają się o urząd prezydenta Rzeszowa. W głosowaniu w niedzielę 13 czerwca kandydatka Prawa i Sprawiedliwości walczyła z Konradem Fijołkiem, Marcinem Warchołem oraz Grzegorzem Braunem. Według sondażowych wyników badania exit poll, Ewa Leniart zajęła drugie miejsce z 25,1 proc. głosów. Jeśli wyniki potwierdzą się - nie dojdzie do drugiej tury, ponieważ konkurent Leniart z opozycji, Konrad Fijołek uzyskał 55,8 proc. 

Sondaż exit poll to badanie realizowane podczas głosowania wśród osób, które wychodzą z lokali wyborczych. W Rzeszowie wykonał je Instytut Badań Samorządowych. Wyniki ogłoszono po zamknięciu lokali wyborczych o 21.00.

Oficjalne rezultaty wyborów poznamy najprawdopodobniej jutro rano. Prezydenta Rzeszowa w przedterminowych wyborach wybierało ponad 147 tysięcy uprawnionych mieszkańców miasta. Dotychczasowy włodarz Tadeusz Ferenc złożył rezygnację po 18 latach sprawowania urzędu.

Kim jest Ewa Leniart? Kandydatka PiS zdobyła drugie miejsce w wyborach prezydenckich w Rzeszowie

Ewa Leniart urodziła się 27 sierpnia 1976 r. w Dylągówce (woj. podkarpackie). W 2000 roku ukończyła studia na Wydziale Prawa Filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie, a w 2014 roku na Uniwersytecie Śląskim uzyskała stopień doktora. W roku 2000 Leniart rozpoczęła pracę w Instytucie Pamięci Narodowej, w rzeszowskim oddziale Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W latach 2005-2007 pełniła funkcję koordynatorki, a później dyrektorki Gabinetu Wojewody w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 2007-2015 pełniła natomiast funkcję dyrektorki IPN Oddziału w Rzeszowie. 

W 2014 roku Leniart kandydowała do sejmiku podkarpackiego z listy PiS, jednak bez powodzenia. Mandat radnej uzyskała w listopadzie 2015 roku, a w kolejnym miesiącu została powołana na stanowisko wojewody podkarpackiego. W wyborach parlamentarnych w roku 2019 została posłanką na Sejm IX kadencji. W 2020 roku premier Mateusz Morawiecki ponownie powołał ją na stanowisko wojewody podkarpackiego, w wyniku czego jej mandat poselski wygasł. 

Ewa Leniart kandydatką na prezydentkę Rzeszowa. Jaki jest jej program wyborczy?

"Rzeszów ma moc" to hasło wyborcze Leniart. Jej plan dla miasta składa się z trzech propozycji:

  • Zielonego Ładu - zakładającego powstanie Rzeszowskiego Parku Centralnego, nowych skwerów i parków, zapewnienie ładu przestrzennego, powołanie architekta miasta, a także zadbanie o czyste powietrze w mieście;
  • Nowa jakość komunikacji - zakładającego powstanie nowej drogi południowej, wprowadzenie rocznego biletu na komunikację miejską, stworzenie wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej oraz tunelu pod rondem Pobitno, a także sieci ścieżek rowerowych;
  • Tętniące życiem miasto - zakładającego stworzenie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego, rewitalizację blokowisk, dofinansowanie inicjatyw kulturalnych w przestrzeni publicznej śródmieścia oraz utworzenie nowych deptaków na ul. Jagiellońskiej, oraz ul. Mickiewicza.
Więcej o: