Sondaż: Wyborcy PiS wskazali następcę Kaczyńskiego. Zostawił konkurencję daleko w tyle

Gdyby ktoś miał zastąpić w fotelu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wyborcy Zjednoczonej Prawicy najchętniej widzieliby na tym stanowisku premiera Mateusza Morawieckiego - wynika z Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".

Badanie przeprowadzono wśród osób, które w najbliższych wyborach zamierzają zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość. Według 34 proc. respondentów, to obecny premier Mateusz Morawiecki jest najlepszym kandydatem na nowego prezesa PiS.

Drugi, zdecydowanie gorszy wynik w sondażu - 14 proc. - przypadł europosłance partii rządzącej i byłej premier Beacie Szydło. Według 11 proc. wyborców PiS to marszałkini Sejmu Elżbieta Witek powinna zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS. 

Zobacz wideo Ziobro porównał UE do ZSRR. Tę wypowiedź komentuje premier Mateusz Morawiecki

Sondaż. To w Morawickim wyborcy PiS widzą następcę Kaczyńskiego. Ziobro nawet za Gowinem

Poza podium znaleźli się natomiast szefowie Porozumienia i Solidarnej Polski, dwóch partii tworzących koalicję z PiS. 9 proc. respondentów wskazało, że to Jarosław Gowin byłby najlepszym kandydatem do zastąpienia Kaczyńskiego. Zbigniewa Ziobrę w roli następcy Kaczyńskiego widzi 6 proc. badanych. Identyczny wynik uzyskał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" skomentował politolog prof. Rafał Chwedoruk. - Jest to na pewno pochodna rozpoznawalności. Nieprzypadkowo na pierwszych miejscach sondażu uplasowali się politycy, którzy pełnią lub pełnili funkcję prezesa rady ministrów. Nie sposób nie zostać zauważonym, pełniąc ważną funkcję - tłumaczy ekspert.

Paweł Kukiz - lider Kukiz'15Kukiz o współpracy z PiS: Trudno stawiać nie wiadomo jakie warunki

- Z tego samego powodu na relatywnie wysokich miejscach, ale z niewysokim odsetkiem poparcia uplasowali się Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro, chociaż są antagonistami premiera, a ich partie mają minimalne poparcie - dodał Chwedoruk.

PiS wybierze prezesa w lipcu

3 lipca w Warszawie odbędzie się kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego dokonany zostanie wybór władz partii na kolejną kadencję. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że raz jeszcze zamierza ubiegać się o stanowisko szefa partii - tym razem jednak już po raz ostatni. 

Ze względu na panującą epidemię kongres został przełożony z listopada zeszłego roku. Anita Czerwińska, posłanka PiS i rzeczniczka partii, poinformowała, że nie będzie on dostępny dla mediów. 

- Kongres planujemy na 3 lipca. Jeśli nic się nie wydarzy, choćby z powodu pandemii, to będzie przeprowadzony w tym terminie. Ma on charakter statutowo-wyborczy oraz wewnętrzny, partyjny - przekazała.

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław KaczyńskiPiS wybierze prezesa. W lipcu odbędzie się kongres partii

Więcej o: