Wiosna Roberta Biedronia rozwiązana. "Coś się kończy, coś zaczyna!"

Zgromadzenie Ogólne Wiosny podjęło w piątek niejednomyślnie uchwałę o samorozwiązaniu partii. Działacze Wiosny mają dołączyć do zarejestrowanej w marcu Nowej Lewicy. We władzach ugrupowania ma zasiadać po 50 proc. przedstawicieli Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami sekretarza zarządu Krzysztofa Gawkowskiego Zgromadzenie Ogólne Wiosny podjęło uchwałę o samorozwiązaniu ugrupowania.

To właśnie ten organ uprawniony jest m.in. do podejmowania uchwał o rozwiązaniu lub połączeniu z inną partią. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów przy uczestnictwie co najmniej połowy uprawnionych do udziału w ZO członków.

Wiosna powstała w lutym 2019 r. Jej liderem od początku był Robert Biedroń, wcześniej poseł Twojego Ruchu i prezydent Słupska. Partia obecnie ma 17 posłów, jedną senatorkę (wicemarszałkinię Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką) i dwóch europosłów - Roberta Biedronia i Łukasza Kohuta.

Zobacz wideo Żukowska skrytykowała Shostak za ubiór. Biedroń: To był nieodpowiedni tweet (wypowiedź z 1 czerwca)

Gawkowski: W polityce nie ma próżni

 "Coś się kończy, coś zaczyna! Historia Wiosny dziś dobiegła końca! To był ekscytujący czas i dziękuję Robertowi Biedroniowi oraz Wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować! W polityce nie ma jednak próżni, więc witaj Lewico" - napisał w piątek na Twitterze szef klubu Lewicy i dotychczasowy sekretarz zarządu Wiosny Krzysztof Gawkowski.

"Smutno, bo temu projektowi poświęciłem ogromną cześć życia i traktuję go niezwykle osobiście. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" - skomentował poseł Wiosny Maciej Kopiec.

Włodzimierz Czarzasty i Robert BiedrońSLD przeszedł do historii. W Nowej Lewicy będzie też Wiosna Biedronia. "Mamy to"

W grudniu 2019 r. Wiosna i SLD zapowiedziały połączenie. Nową Lewicę sąd zarejestrował w marcu tego roku. Po zjednoczeniu ugrupowanie będzie miało dwóch współprzewodniczących - po jednym z SLD i Wiosny. We władzach Nowej Lewicy ma być po 50 procent przedstawicieli obu frakcji. Kongres Zjednoczeniowy Nowej Lewicy ma odbyć się 9 października. 

Więcej o: