Maciej Nawacki nie będzie już szefem komisji ds. reformy wymiaru sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie będzie już przewodniczył komisji do spraw reformy wymiaru sprawiedliwości w nowej KRS. Jak przekazał portalowi Gazeta.pl, powodem rezygnacji jest nadmiar obowiązków. Nawacki jest bowiem również szefem komisji ds. nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych.

O rezygnacji sędziego Macieja Nawackiego z funkcji przewodniczącego komisji ds. reformy wymiaru sprawiedliwości poinformowano na czwartkowym posiedzeniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Jak przekazał nam Nawacki, decyzja ma związek z pełnieniem funkcji przewodniczącego innej komisji - do spraw nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych. - Nie daję rady ciągnąć dwóch komisji jednocześnie. Po prostu nie miałem życia, nie miałem czasu zwoływać komisji do spraw reform - stwierdził sędzia.

Maciej Nawacki Nawacki nie chce dopuścić Juszczyszyna do orzekania mimo wyroku sądu

Macieja Nawackiego zastąpi na stanowisku przewodniczącego sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przed pięcioma laty awansowana przez Zbigniewa Ziobrę na stanowisko prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Pawełczyk-Woicka pełniła do tej pory funkcję wiceprzewodniczącej komisji.

Zobacz wideo Brejza: Prof. Wiącek nie jest ultrafanatykiem odchylonym na linii poglądów politycznych

Nowa KRS. Komisja ds. reformy sądownictwa

Komisja ds. reformy wymiaru sprawiedliwości w nowej KRS została powołana w 2018 r.

Jej celem jest, jak podaje nowa KRS, m.in. "monitorowanie praktyki sądów, realizacji założeń wymiaru sprawiedliwości i inicjatyw dotyczących sądownictwa, sędziów, asesorów sądowych i aplikantów", a także współpraca ze środowiskiem sędziowskim, przedstawicielami władzy i uczelniami "służąca usprawnieniu działalności sądów". 

W ubiegłym roku odbyło się łącznie pięć posiedzeń komisji (we wrześniu, październiku i listopadzie), w tym trzy zdalne i dwa mieszane.

Więcej o: