Michał Dworczyk wydał oświadczenie ws. ataków hakerskich. "Nadal są prowadzone"

"Według mojej wiedzy nadal prowadzone są ataki na konta mojej rodziny w różnych kanałach komunikacji, nawet w odniesieniu do moich dzieci" - pisze w oświadczeniu Michał Dworczyk, szef KPRM.

Michał Dworczyk wydał oświadczenie dotyczące włamań na skrzynki mailowe oraz konta społecznościowe jego i członków jego rodziny. "Od dwóch dni za pośrednictwem rosyjskiej platformy Telegram do opinii publicznej w Polsce przekazywane są wiadomości i informacje, których część została wykradziona w wyniku ataku hakerskiego przeprowadzonego na skrzynki e-mail i konta w mediach społecznościowych należących do mnie i mojej rodziny" - czytamy. Minister podkreśla, że dziś wiadomo, iż "część z ujawnionych informacji i rzekomych maili została spreparowana". 

Dworczyk pisze, że przejęcie materiałów ze skrzynek i danych do logowania zgłosił służbom. "Obecnie nie jestem w stanie stwierdzić, kiedy konkretnie doszło do skutecznego włamania na moje konto pocztowe, ale pragnę raz jeszcze podkreślić, że nie używałem go do przesyłania jakichkolwiek informacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" - twierdzi szef kancelarii premiera.

Zobacz wideo Wcześniejsze zamknięcie kopalni w Turowie? Komentuje wiceminister klimatu

Michał Dworczyk o ataku hakerskim: Odnoszenie się do poszczególnych wiadomości jest błędem

Minister twierdzi, że obecnie nie można wskazać, kto stoi za atakiem, ale oczywiste jest, intencją sprawcy jest podważenie zaufania do Dworczyka i "innych osób pełniących funkcje publiczne". "Podobne ataki hakerskie mają miejsce na całym świecie, dotyczą osób publicznych, a ich wspólnym celem jest szerzenie dezinformacji m.in. poprzez zestawienie informacji prawdziwych z fałszywymi, wręcz celowo preparowanymi na potrzeby tego typu działań" - czytamy w oświadczeniu. Zdaniem Dworczyka "hakerzy oraz ich mocodawcy wykorzystują fakt, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek działalność, w tym także publiczną, bez wykorzystania komunikacji elektronicznej". 

Rada Krajowa PO. Borys Budka: Zwycięstwo w Rzeszowie to początek końca rządów obecnej władzy. Na zdjęciu Borys Budka i Konrad FijołekStawka większa niż Rzeszów. O co tak naprawdę opozycja i rząd walczą na Podkarpaciu?

"Według mojej wiedzy nadal prowadzone są ataki na konta mojej rodziny w różnych kanałach komunikacji, nawet w odniesieniu do moich dzieci" - stwierdza szef KPRM. "Do czasu wyjaśnienia skali tego ataku oraz jego źródeł odnoszenie się do poszczególnych wiadomości zamieszczanych na rosyjskiej platformie Telegram jest poważnym błędem, bo należy założyć, że celem prowadzonych wrogich działań jest m.in. zaangażowanie adresatów bądź nadawców wykradzionych informacji do potwierdzania lub zaprzeczania ich prawdziwości" - czytamy. Dalej Dworczyk "wyraża ubolewanie", że poprzez atak hakerki ujawnione mogą zostać informacje zawarte w jego korespondencji.

Małgorzata ManowskaI prezes SN krytykuje Ziobrę za wypowiedź o członkach Izby Dyscyplinarnej

 

Więcej o: