TSUE rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargi na mechanizm warunkowości. Wyznaczono termin

Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargi na mechanizm uzależniającym wypłatę funduszy od kwestii praworządnościwych. Tak zdecydował prezes Trybunału w Luksemburgu.

Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na połowę października. Skargi na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości złożyły Polska i Węgry.

"Prezes Trybunału zdecydował o rozpoznaniu w trybie przyspieszonym spraw dotyczących mechanizmu warunkowości służącego ochronie budżetu UE w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich: na Węgrzech i w Polsce. Rozprawa: 11 i 12 października" - czytamy na koncie na Twitterze obsługiwanym przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Rozprawa w październiku, co oznacza, że wyroku można się spodziewać do końca roku. Komisja Europejska już teraz jednak sprawdza przypadki ewentualnych naruszeń, ale zawieszać/wstrzymywać unijne wypłaty zacznie zapewne od nowego roku" - skomentowała na Twitterze korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Zobacz wideo Senator Brejza: Wszyscy widzimy jak Donald Tusk elektryzuje scenę polityczną

TSUE. Skargi na mechanizm warunkowości

Parlament Europejski, który chce, by Komisja jak najszybciej zaczęły korzystać z mechanizmu, wnioskował o tryb przyspieszony. Teraz Trybunał przychylił się do tego wniosku. Sprawy przed Wielką Izbą w trybie przyspieszonym zajmują kilka miesięcy, w trybie zwykłym nawet do półtora roku.

11 marca Węgry i Polska zaskarżyły do TSUE rozporządzenie wiążące środki europejskie z przestrzeganiem praworządności. Skarga do TSUE dotyczy porozumienia z grudnia 2020 roku, kiedy przywódcy UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.

Więcej o: