Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na połowę października. Skargi na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości złożyły Polska i Węgry.
"Prezes Trybunału zdecydował o rozpoznaniu w trybie przyspieszonym spraw dotyczących mechanizmu warunkowości służącego ochronie budżetu UE w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich: na Węgrzech i w Polsce. Rozprawa: 11 i 12 października" - czytamy na koncie na Twitterze obsługiwanym przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
"Rozprawa w październiku, co oznacza, że wyroku można się spodziewać do końca roku. Komisja Europejska już teraz jednak sprawdza przypadki ewentualnych naruszeń, ale zawieszać/wstrzymywać unijne wypłaty zacznie zapewne od nowego roku" - skomentowała na Twitterze korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.
Parlament Europejski, który chce, by Komisja jak najszybciej zaczęły korzystać z mechanizmu, wnioskował o tryb przyspieszony. Teraz Trybunał przychylił się do tego wniosku. Sprawy przed Wielką Izbą w trybie przyspieszonym zajmują kilka miesięcy, w trybie zwykłym nawet do półtora roku.
11 marca Węgry i Polska zaskarżyły do TSUE rozporządzenie wiążące środki europejskie z przestrzeganiem praworządności. Skarga do TSUE dotyczy porozumienia z grudnia 2020 roku, kiedy przywódcy UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.