Sędzia Żurek rozmawiał z dziećmi o konstytucji. Jest donos, Czarnek mówi o "obrzydliwej indoktrynacji"

Sędzia Waldemar Żurek opowiadał dzieciom o konstytucji. - Znajdźcie sobie art. 72, bo jest bardzo ważny dla was. Tam są wasze prawa - mówił. Nie spodobało się to ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi. - To jest absolutny skandal, który będziemy rozważać również w kategoriach postępowania dyscyplinarnego wobec tych, którzy doprowadzili do tej indoktrynacji dzieci i młodzieży - powiedział. Małopolskie kuratorium wszczęło kontrolę w tej sprawie.

W Dobczycach (woj. małopolskie) sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek w ramach akcji "Tour de Konstytucja" odczytywał przedszkolakom i uczniom podstawówki fragmenty ustawy zasadniczej dotyczące dzieci. - Znajdźcie sobie art. 72 w konstytucji, bo jest bardzo ważny dla was. Tam są wasze prawa. Jakbyście poszli do pracy przed ukończeniem 18. roku życia i pracodawca dał wam ciężki przedmiot do noszenia, traktuje was jak osobę dorosłą, to pokażecie mu Konstytucję i powiecie: hola, hola, nie możecie nas wyzyskiwać - mówił sędzia.

Jeden z uczniów zapytał Żurka o to, czy prezydent Andrzej Duda łamie konstytucję, bo tak przeczytał w mediach. Sędzia odparł, że to ważne, że się tym interesuje. - Prezydent powinien być strażnikiem konstytucji. To taka osoba, która pilnuje przestrzegania jej. Ale niestety tak się stało, że pan prezydent zaprzysiągł w nocy nielegalnych sędziów w Trybunale, zrobił to po kryjomu. I prawnicy powiedzieli mu, że tak nie wolno - wyjaśnił sędzia Żurek. Dodał, że konstytucja również zakłada specjalny sąd dla prezydenta czyli Trybunał Stanu.

Waldemar Żurek Żurek nie zostanie sędzią SN. Wybrano byłego dyrektora w resorcie Ziobry

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi

Czarnek mówi o "skandalu", kuratorium wszczyna kontrolę

To, że dzieci były obecne na spotkaniu, nie spodobało się ministrowi edukacji. - To jest absolutny skandal, który będziemy rozważać również w kategoriach postępowania dyscyplinarnego wobec tych, którzy doprowadzili do tej indoktrynacji dzieci i młodzieży, które zostały użyte w celach politycznych - stwierdził Przemysław Czarnek w rozmowie z wpolityce.pl

Tego samego dnia małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak zapowiedziała kontrolę w szkole podstawowej w Dobczycach oraz postępowanie wyjaśniające. W rozmowie z serwisem wpolitce.pl całe zdarzenie nazwała "skandalem", a dzieci usłyszały rzeczy, "które nie są dostosowane do ich wieku". - Jeżeli nie było to konsultowane z rodzicami, to mamy do czynienia z wejściem w kompetencje rodziców. Wykorzystywanie dzieci do spraw politycznych jest haniebne. (...) Moim zdaniem, jest to przestępstwo wobec bezpieczeństwa dzieci - powiedziała Nowak.

Krakowska "Gazeta Wyborcza" informuje, że kontrola rzeczywiście została przeprowadzona, jednak o jej wynikach rzeczniczka małopolskiego kuratorium nie chciała mówić. Także dyrekcja szkoły nie komentuje sprawy.

W czwartek "GW" poinformowała, że zebrało się Kolegium Sądu Okręgowego i zażądało od rzecznika dyscyplinarnego wszczęcia postępowania wyjaśniającego wobec sędziego Waldemara Żurka. Chodzi właśnie o jego wystąpienia podczas "Tour de Konstytucja" w Małopolsce.

/Trzeci dzien 12 . posiedzenie Sejmu IX kadencji Zmiany na liście lektur. Więcej Jana Pawła II i Pileckiego

Więcej o: