Donald Tusk kpi z TVP i prosi o "ułaskawienie". "Z Obamą spiskowałem po angielsku"

Donald Tusk skomentował w mediach społecznościowych fakt, iż stał się w ostatnim czasie bohaterem codziennych wydań "Wiadomości" TVP. W każdym z materiałów telewizja używała tego samego nagrania, na którym były premier mówił po niemiecku. "Pozostaje mi tylko przyznać się, że do Chorwatów mówiłem po chorwacku, a do Ukraińców po ukraińsku(!)" - żartował. I dodał, że z prezydentem USA Barackiem Obamą "spiskował po angielsku".

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i były premier, od 2 czerwca regularnie pojawiał się w kolejnych wydaniach "Wiadomości" TVP. Za każdym razem, kiedy telewizja publiczna poruszała temat polityka, prezentowano krótki fragment nagrania, na którym wypowiada on słowa "Für Deutschland", co oznacza "dla Niemiec". Posługując się wyciętym z kontekstu fragmentem, telewizja publiczna sugerowała, że politykowi bardziej zależy na interesach zachodniego sąsiada, niż własnego kraju. 

Zobacz wideo Senator Brejza: Wszyscy widzimy jak Donald Tusk elektryzuje scenę polityczną

Donald Tusk skomentował materiały TVP o tym, że mówi w języku niemieckim

"Po ujawnieniu przez TVP, że do Niemców zwracałem się po niemiecku, pozostaje mi tylko przyznać się, że do Chorwatów mówiłem po chorwacku, a do Ukraińców po ukraińsku(!). Z Obamą [były prezydent Stanów Zjednoczonych - red.] spiskowałem po angielsku" - żartował były premier na Twitterze. "Liczę nieśmiało na ułaskawienie" - dodał. 

Pod opublikowanym wpisem nie zabrakło prześmiewczych komentarzy internautów: 

Proszę zanotować - oskarżony przyznaje się do tego, że zna i używa kilku języków obcych. Co ewidentnie wskazuje na to, że jest agentem obcych wywiadów.
Kurcze i jeszcze do Polaków po polsku, to dopiero zbrodnia
Ciekaw jestem, w jakim języku trzeba rozmawiać z PiS, bo po polsku chyba im nie idzie

Rafał Trzaskowski"Wprost" o powrocie Tuska. "Cios wymierzony w plany ludzi Rafała"

Donald Tusk bohaterem "Wiadomości" TVP

Wpis Donalda Tuska nawiązuje do materiałów Telewizji Polskiej w głównych wydaniach "Wiadomości". Były premier był tam tematem regularnie od 2 czerwca - mówiono o nim m.in. w kontekście oceny jego rządów lub możliwości powrotu na polską scenę polityczną. W każdym z materiałów pojawiał się króciutki fragment, na którym wypowiada słowa "Für Deutschland" (czyli: dla Niemiec). 

Nagranie zostało wycięte z przemówienia Tuska ze stycznia 2021 roku. Były premier zwracał się online do delegatów Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) - partii rządzącej w Niemczech, która miała wyłonić nowego przewodniczącego. Polityk wypowiadał się wówczas na temat rządów niemieckiej partii i dziękował za postawę w czasie pandemii koronawirusa.

- Wasze rządy były błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec [für Deutschland - red.], lecz dla całej Europy - mówił wówczas. Fragment ten jest regularnie wykorzystywany przez TVP, by odmalować go, jako rzecznika interesów niemieckich, a nie polskich. Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale: 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald TuskDonald Tusk dzień w dzień bohaterem "Wiadomości" TVP. Mówi po niemiecku

Więcej o: