Sejm może nie głosować nad wnioskiem o odwołanie Terleckiego. Chodzi o "lukę w przepisach"

Możliwe, że wniosek o odwołanie wicemarszalka Ryszarda Terleckiego trafi do sejmowej zamrażarki. Wszystko przez brak przepisów, które regulowałyby terminy głosowań w takich sprawach.

Taki scenariusz opisuje "Rzeczpospolita". Dziennik zauważa, że w regulaminie Sejmu szczegółowo opisana jest procedura rozpatrywania wniosku o odwołania marszałka. Konkretnie uregulowany jest termin rozpatrzenia takiego wniosku. Inaczej jest w przypadku wicemarszałka. "Sejm odwołuje wicemarszałka Sejmu, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów" - czytamy w regulaminie. Nie ma więc mowy o terminach.

Zobacz wideo Bielan: Terlecki chciał zwrócić uwagę na wkręcanie pani Cichanouskiej w nasze wewnętrzne spory

Wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego. Sejm go nie rozpatrzy?

Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, przyznaje w dzienniku, że "mamy lukę" w przepisach. Zauważa, że decyzję o głosowaniu nad wnioskiem podejmuje marszałek. Ostatecznie więc wniosek o odwołanie Terleckiego może trafić do sejmowej zamrażarki. 

Ryszard TerleckiJest treść listu Terleckiego do Cichanouskiej. "Zraziła Pani Polaków"

Taka sytuacja miała miejsce w poprzedniej kadencji. Wniosek Nowoczesnej o odwołanie wicemarszałka Stanisława Tyszki nie został poddany pod głosowanie od 2016 r. do zakończenia kadencji. Jak czytamy, o tym, że podobnie będzie i tym razem, przekonany jest Włodzimierz Czarzasty. Wicemarszałek Sejmu podkreśla jednak, że dopiero po spotkaniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów będzie wiadomo, jakie PiS ma stanowisko ws. terminu głosowań. 

Wpis Terleckiego i wniosek opozycji

W poniedziałek Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Polska 2050 złożyły w Sejmie wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. Przewodniczący PO Borys Budka stwierdził we wpisie na Twitterze, że liczył na refleksję i przeprosiny ze strony Terleckiego. "Zamiast tego brnie dalej, wypisując coraz większe bzdury. Dla takich jak on nie powinno być miejsca w polityce. Dlatego składamy wniosek o odwołanie go z funkcji wicemarszałka Sejmu. Dość kompromitowania Polski" - zaznaczył.

Jarosław GowinGowin o odwołaniu Terleckiego: Koalicja nie rozbije się o jedno głosowanie

Wniosek o odwołanie to reakcja na wpis Terleckiego z ubiegłego tygodnia. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie. My popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał wicemarszałek Sejmu. Nawiązał do spotkania Cichanouskiej z Rafałem Trzaskowskim, który ogłosił, że Białorusinka będzie jedną z uczestniczek organizowanego przez niego wydarzenia Campus Polska Przyszłości.

Więcej o: