Białoruscy liderzy opozycji mają wystosować apele ws. włamania na konto Dworczyka. Wśród nich Cichanouska

Liderzy białoruskiej opozycji mają wystosować apele w sprawie niedawnego włamania na konto mailowe szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka - ustaliła nieoficjalnie Joanna Miziołek, dziennikarka portalu Wprost.pl. Takie oświadczenie zdążył opublikować już Paweł Łatuszka, były ambsador Białorusi w Polsce.

"Nieoficjalnie: Liderzy białoruskiej opozycji mają dziś wygłaszać apele w sprawie zhakowania konta szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Między innymi blogerzy z Nexta, być może S. Cichanouska" - napisała w środę na Twitterze Joanna Miziołek, dziennikarka portalu Wprost.pl.

Białoruscy opozycjoniści mają odnieść się do włamania na konto Dworczyka. Zrobił to już Paweł Łatuszka

Jak dodała, ma to związek z wieloletnim "zaangażowaniem Dworczyka w sprawy Białorusi". 

Do incydentu związanego z włamaniem na konto mailowe szefa kancelarii premiera odniósł się w mediach społecznościowych Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce i członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

"Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że atak wymierzony w Ministra Michała Dworczyka wspierającego działania na rzecz Wolnej Białorusi to przykład szeroko zakrojonej dezinformacji. Codziennie walczymy z tym zjawiskiem. Reżim nie cofnie się przed niczym" - podkreślił Łatuszka. 

Atak hakerski na konto Michała Dworczyka. Sprawą zajęło się ABW

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że służby specjalne prowadzą działania wyjaśniające w związku z doniesieniami o włamaniu na jego konto mailowe, konto jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych.

"Pragnę podkreślić, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny. Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści" - napisał Michał Dworczyk w komunikacie.

Zobacz wideo Sławomir Nitras komentuje słowa R. Terleckiego o Cichanouskiej

Szef Kancelarii Premiera podkreślił, że celem tego typu ataków jest dezinformacja. "Zważywszy na to, że informacje zostały opublikowane w rosyjskim serwisie społecznościowym Telegram oraz fakt, że przez 11 lat miałem zakaz wjazdu na teren Rosji i Białorusi jako osoba aktywnie wspierająca przemiany demokratyczne na terenie byłego ZSRR, traktuję ten atak jako jeden z elementów szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych zawierających sfałszowane i zmanipulowane informacje" - czytamy w oświadczeniu Dworczyka.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, przekazał w środę, że służby "analizują wydarzenia" opisane przez szefa KPRM. 

Michał DworczykWłamanie na skrzynkę Dworczyka. Żaryn: Służby specjalne analizują wydarzenia

Więcej o: