Sondaż. PO daleko za Polską 2050, PiS zgarnia pierwsze miejsce. "Dowiezie pozycję lidera do wyborów"

Z najnowszego sondażu opracowanego przez United Survey dla WP.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nadal cieszy się największym poparciem wyborców. Opozycja stanowi jednak poważną konkurencję dla Zjednoczonej Prawicy. Sondaż skomentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który twierdzi, że PiS utrzyma pozycję lidera do kolejnych wyborów.

Najnowsze badanie United Survey zrealizowano 4 czerwca na zlecenie Wirtualnej Polski. Przeprowadzono je metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI) na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. Oddanie głosu na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało w nim 34,4 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazło się zgrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, które zgodnie z ankietą, otrzymałoby 23 proc. głosów. Ostatnie miejsce na podium zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 14 proc.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Konfederacja to groźna formacja nacjonalistyczna

Najnowszy sondaż. Na kogo głosowaliby Polacy?

W sejmowych ławach znaleźliby się jeszcze przedstawiciele Lewicy, na których zagłosowałoby 8,1 proc. badanych - i Konfederacji, mającej poparcie 7,6 proc. respondentów. Tuż pod progiem wyborczym znalazłaby się PSL-Koalicja Polska z wynikiem 4,7 proc. Żadnego ugrupowania nie wskazało 8,2 proc. uczestników badania.

Jarosław GowinGowin o odwołaniu Terleckiego: Koalicja nie rozbije się o jedno głosowanie

Jak wynika z sondażu, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno zagłosowałoby 35 proc. ankietowanych, a 12,5 proc. raczej by zagłosowało. 33,4 proc. badanych kategorycznie odmówiłoby udziału w wyborach. Z kolei 16,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że raczej nie poszłoby do urn wyborczych, a 2,4 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie głosowania.

Aleksander Kwaśniewski komentuje najnowszy sondaż: Hołownia wygrywa swoją osobowością

Aleksander Kwaśniewski stwierdził w rozmowie z WP.pl:. - PiS jest liderem i dowiezie tę pozycję lidera do kolejnych wyborów - co do tego nie ma dwóch zdań. Oni wygrają jako partia wybory, ale jednak wygrają je z liczbą głosów poniżej pułapu, który już mieli, czyli ostro powyżej 40 proc. PiS-owi z takim wynikiem może wiele brakować do większości parlamentarnej .

Jego zdaniem wynik partii Szymona Hołowni jest dowodem na zmęczenie obecną klasą polityczną, a zdaniem Kwaśniewskiego "jest on ciągle bytem nieznanym". - Hołownia wygrywa wiele swoją osobowością, umiejętnością komunikowania się z ludźmi - to jest wielki atut. (...) Wynik KO jest dla nich sygnałem, że kryzys się pogłębia - dodał.

Więcej o: