Barack Obama o Polsce i Węgrzech: Stały się w gruncie rzeczy autorytarne

- Jeszcze 10 lat Węgry czy Polska były dobrze funkcjonującymi demokracjami, a stały się w gruncie rzeczy autorytarne - mówił były prezydenta USA Barack Obama w CNN w rozmowie o kryzysie demokracji na świecie.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w rozmowie z CNN wypowiedział się na temat kryzysu demokracji na świecie i przyznał, że martwi się jej stanem w USA. Ostrzegł obywateli, że proces odejścia w stronę autorytaryzmu nie odbywa się poprzez jeden etap, a "całą serię kroków". 

Zobacz wideo Arłukowicz: Osoby walczące o demokrację na Białorusi nie mogą zostać same

Obama o Polsce i Węgrzech jako krajach, które odeszły od demokracji 

- Gdy popatrzymy na takie miejsca, jak Węgry albo Polska - które nie miały takich demokratycznych tradycji jak my, nie były one w nich tak mocno zakorzenione. A jednak jeszcze 10 lat temu były dobrze funkcjonującymi demokracjami, a stały się w gruncie rzeczy autorytarne - mówił były prezydent USA

Prowadzący rozmowę zwrócił uwagę na to, że demokracja czasami umiera nie w wyniku przewrotu wojskowego, lecz przy urnach wyborczych. Barack Obama zgodził się z tym, podając przykład prezydenta Rosji Władimira Putina. - Zostaje wybrany przez głosujących Rosjan, ale nikt z nas nie powie, że to jest demokracja, której chcemy - stwierdził. 

Joe BidenBiden przed spotkaniem z Putinem: Wie, że nie zawaham się reagować

Nie tylko Obama wymieniał Polskę jako kraj będący przykładem kryzysu demokracji 

O kryzysie demokracji w Polsce mówił również obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W styczniu bieżącego roku, gdy wypowiadał się na temat praworządności, podkreślał, że na całym świecie wzrasta siła totalitarnych reżimów. - NATO jest narażone na pęknięcia. Widzimy, co się dzieje od Białorusi po Polskę i Węgry, widzimy wzrost totalitarnych reżimów na świecie - mówił polityk, cytowany przez "Gazetę Wyborczą"

Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda był jednym z ostatnich przywódców światowych, który złożył gratulacje Joe Bidenowi po wygranych wyborach. Sama treść jego komunikatu była jednak tematem wielu dyskusji, ponieważ prezydent gratulował mu nie wygranej, a "udanej kampanii prezydenckiej". 

Barack Obama komentuje zamieszki na Kapitolu.USA. Obama i Clinton o przemocy na Kapitolu. "Trump rozpalił ten ogień"

Więcej o: