Mateusz Morawiecki komentuje słowa Terleckiego o Cichanouskiej: Pan marszałek rozumie wiele meandrów

- Pan marszałek Terlecki doskonale wie, czym jest walka o wolność, demokrację, jak długo trwa i doskonale rozumie wiele meandrów, zakrętów, które do takiej wolności prowadzą - powiedział Mateusz Morawiecki. Ryszard Terlecki jest krytykowany za komentarz na temat spotkania Swiatłany Cichanouskiej z Rafałem Trzaskowskim.

- Chciałbym przywołać krótko, ale treściwie życiorys pana marszałka Ryszarda Terleckiego. Otóż on był już zatrzymywany za protesty w obronie demokracji w roku 1968, 1970. Potem od 1977 roku działał w Studenckim Komitecie Solidarności, działał także w Komitecie Obrony Robotników, później oczywiście "Solidarność" - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w szkole podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Budziszewicach (woj. łódzkie). - Pan marszałek Terlecki doskonale wie, czym jest walka o wolność, demokrację, jak długo trwa i doskonale rozumie wiele meandrów, zakrętów, które do takiej wolności prowadzą - podkreślił premier. 

Zobacz wideo Sławomir Nitras komentuje słowa R. Terleckiego o Cichanouskiej

Mateusz Morawiecki: Zorganizowaliśmy wielki program dla Białorusi

Szef rządu ocenił, że "w przypadku naszego wschodniego sąsiada, Białorusi, będzie pewnie jeszcze kilka zakrętów historii, które będziemy musieli obserwować". - I narodowi białoruskiemu, tak jak razem z panem marszałkiem Terleckim, z którym często o tym rozmawiam, pomagać w tej drodze do wolności. Przede wszystkim na tym wszystkim warto się skupić - na tym, że od samego początku protestów w sierpniu zeszłego roku jesteśmy przy Białorusinach, którzy walczą o wolność, o praworządność, o demokrację - powiedział Morawiecki. - Zorganizowaliśmy proces pomocy, wielkiego programu dla Białorusi, który jednak nie może ruszyć z miejsca ze względów oczywistych. Nie chcemy, by on wspierał dyktaturę pana Łukaszenki. Dlatego staramy się za wszelką cenę perswadować, przekonywać, a na forum europejskim pokazywać, że sankcje mają sens, że wsparcie ze strony UE, nie tylko ze strony Polski - ze strony Polski jest największe od wielu, wielu lat, dla ludności białoruskiej, dla Polaków, obywateli Białorusi mieszkających na Białorusi - jest bardzo ważne - podkreślił.

Lider Porozumienia Jarosław GowinGowin o wpisie Terleckiego: Mam nadzieję, że podobnie jak Brudziński, przeprosi

Terlecki: Popierajmy białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska rozmawiała w piątek z prezydentem Andrzejem Dudą. Cichanouska spotkała się również prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, który ogłosił, że białoruska opozycjonistka będzie jedną z uczestniczek organizowanego przez niego wydarzenia Campus Polska Przyszłości, które odbędzie się na przełomie sierpnia i września w Olsztynie.

Tego samego dnia wicemarszałek Ryszard Terlecki zamieścił na Twitterze wpis, który wywołał polityczną burzę. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie" - napisał szef Klubu Parlamentarnego PiS. "My popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - dodał. 

Rafał Trzaskowski i Swiatłana CichanouskaPosłanka PiS wsparła Terleckiego: Cichanouska ma "rozdwojenie jaźni"

Wpis Terleckiego krytykowali politycy opozycji oraz publicyści. Wicemarszałek postanowił więc rozwinąć swoją myśl, tym razem we wpisie na Facebooku.

"Oburzonym moim tt [tweetem - red.] wyjaśniam, że w czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów" - stwierdził Ryszard Terlecki.

Więcej o: