Sondaż. Co czwarty badany uważa, że Platforma Obywatelska jest partią lewicową

Ponad 26 proc. Polaków postrzega Platformę Obywatelską jako partię lewicową - wynika z nowego sondażu SW Research dla rp.pl. Badanie pokazuje także, że 17 proc. ankietowanych uważa Platformę za partię centrową, a 15 proc. za partię prawicową.

Uczestnicy sondażu SW Research mieli odpowiedzieć na następujące pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem Platforma Obywatelska jest obecnie formacją prawicową, centroprawicową, centrową, centrolewicową czy lewicową". Wyniki sondażu pokazują, że PO, zakładana jako partia liberalno-konserwatywna, coraz częściej postrzegana jest jako partia lewicowa. Za takim określeniem partii pod przewodnictwem Borysa Budki opowiedziało się 26,2 proc. badanych.

Zobacz wideo Czy "Polski Ład" zakończy kryzys w Zjednoczonej Prawicy?

Sondaż. Ponad 26 proc. badanych uważa Platformę Obywatelską za lewicę

Sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje, że 14,5 proc. Polaków uważa Platformę Obywatelską za partię lewicową, a 11,7 za partię centrolewicową. 17,7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że PO jest partią centrową. Z kolei 8,3 uważa partię Borysa Budki za prawicową, a 7,4 proc. za centroprawicową. 40,4 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat.

Premier Mateusz MorawieckiSondaż. 52 proc. badanych uważa, że Morawiecki powinien stanąć przed sądem

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu online SW Panel w dniach od 1 do 2 czerwca 2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

PO skręciła w lewo? Komorowski: Trzeba wzmocnić biegun konserwatywny 

Platforma Obywatelska powstała w 2001 r. z inicjatywy Donalda Tuska, Andrzeja Olechowskiego i Macieja Płażyńskiego. Na początku swojej działalności była postrzegana jako ugrupowanie chadeckie o liberalnym podejściu do gospodarki i konserwatywno-centrowym do spraw społecznych. Obecnie Platforma przewodzi Koalicji Obywatelskiej - opozycyjnemu ugrupowaniu, w skład którego wchodzi również Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni.

Łukasz Rogojsz w analizie dla Gazeta.pl pisał, że w KO jest wiele środowisk politycznych, które coraz głośniej zaznaczają swoją obecność i chcą mieć wpływ na obrany przez partię kurs. Przykładem może być decyzja władz partii o liberalizacji kursu w sprawie aborcji oraz niedawny list 51 parlamentarzystów KO do kolegów i koleżanek w partii, w którym krytykują kierunek, w jakim zmierza PO oraz apelują o szybkie i potrzebne ich zdaniem zmiany.

W połowie maja z Platformy zostali wyrzuceni Ireneusz Raś oraz Paweł Zalewski - politycy uważni za liderów skrzydła konserwatywnego. Oficjalną przyczyną pozbawienia członkostwa w partii było "działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii". Platformę za "skręt w lewo" krytykował również były prezydent Bronisław Komorowski. W rozmowie z Gazeta.pl przyznał, że "trzeba wzmocnić ten biegun konserwatywny czy umiarkowanie prawicowy w ramach opozycji demokratycznej". Według niego "bez takiego bieguna nie ma w ogóle mowy o odebraniu czy przeciągnięciu choćby części sfrustrowanych wyborców PiS-u".

Odsłonięcie pomnika 'Solidarności' w WarszawieTrzaskowski: To, co opowiada Terlecki, jest sprzeczne z polską racją stanu

Więcej o: