Ryszard Czarnecki o Gowinie: "Płakać po nim nie będziemy". Wymienił Bielana i Kukiza

- Mam wrażenie, że pozycja negocjacyjna Gowina w ramach Zjednoczonej Prawicy słabnie [...] Minął ten czas, kiedy byliśmy na musiku i los rządu wisiał na głosach Gowina - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Polityk dodał, że szuka dla koalicji rządzącej stabilnej większości. Według niego Paweł Kukiz i Adam Bielan również chcą mieć wpływ na politykę rządu.

Wzrasta napięcie pomiędzy Porozumieniem Jarosława Gowina i Prawem i Sprawiedliwością. Gowin poparł opozycyjnego kandydata prof. Marcina Wiącka na urząd RPO oraz krytykuje rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zawarte w Polskim Ładzie. Partia Gowina kilkukrotnie głosowała wbrew PiS-owi w SejmieJak niedawno informowaliśmy w Gazeta.pl, w Zjednoczonej Prawicy pojawił się pomysł, aby zbudować większość sejmową bez Jarosława Gowina.

Zobacz wideo Polska nie dołączyła do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: Chodzi o to, żeby nie poddawać się zewnętrznej kontroli

Czarnecki: Pozycja negocjacyjna Gowina słabnie. Jest jeszcze Kukiz i Bielan 

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki wypowiedział się na temat tarć w obozie władzy w wywiadzie dla "Super Expressu". Według niego ważne miejsce w koalicji mogliby zająć Adam Bielan i Paweł Kukiz.

- Mam wrażenie, że pozycja negocjacyjna Gowina w ramach Zjednoczonej Prawicy słabnie i pojawiają się nowe podmioty typu Kukiz, Bielan, które będą chciały mieć wpływ na rządzenie. I zapanowała nerwowość u Gowina. Minął ten czas, kiedy byliśmy na musiku i los rządu wisiał na głosach Gowina. Tak już nie jest i powinien on o tym wiedzieć! Płakać po nim nie będziemy - powiedział. 

Czarnecki dodał, że szuka dla Zjednoczonej Prawicy stabilnej większości, a Jarosław Gowin "powinien przestać flirtować z opozycją". 

Kukiz'15 i partia Bielana nowymi koalicjantami ZP?

Przypomnijmy, że Adam Bielan planuje utworzyć nowe ugrupowanie polityczne, które będzie składać się z niektórych członków Porozumienia. Nowa partia może zostać zaprezentowana już w czerwcu. Jak informowaliśmy w Gazeta.pl, poszerzenie Zjednoczonej Prawicy o kolejnego koalicjanta zasugerował podczas konferencji poświęconej prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Nowa partia Bielana to pokłosie konfliktu w Porozumieniu Jarosława Gowina. Bielan twierdzi, że polityk formalnie stracił funkcję prezesa. W lutym tego roku rozpoczęły się próby przejęcia władzy, jednak zakończyły się niepowodzeniem. Wówczas Bielan i kilku innych polityków zostało wyrzuconych z partii. 

Pod koniec maja Kukiz’15 podpisał umowę o współpracy programowej z Prawem i Sprawiedliwością. Rozmowy pomiędzy obiema formacjami trwały od kilku miesięcy. Paweł Kukiz podkreślił, że umowy programowej nie należy mylić z umową koalicyjną. Polityk dodał, że szczegóły umowy poznamy prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni. Koło Kukiz’15 mogłoby wesprzeć Prawo i Sprawiedliwość w kluczowych głosowaniach czterema dodatkowymi głosami w Sejmie. 

Więcej o: