Budka skomentował możliwy powrót Tuska do krajowej polityki. Dyplomacja przeważyła

- Niewątpliwie były premier i szef Rady Europejskiej odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy. Wszystko przed nami, ale na razie opinia publiczna musi uzbroić się w nieco cierpliwości - powiedział w rozmowie z Interią przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Kilka godzin wcześniej były premier Donald Tusk zasugerował, że jest gotów powrócić do krajowej polityki. Szef Europejskiej Partii Ludowej ocenił też, że Budka jako lider PO "chyba nie daje ludziom pewności".

W piątkowym wywiadzie dla TVN24 były premier Donald Tusk zapowiedział, że "jest gotów zrobić wszystko, by Platforma Obywatelska nie przeszła do historii".

Tusk nie chciał oceniać Budki, choć stwierdził, że szef PO "chyba nie daje ludziom pewności"

- Jest oczywiste, że przy moich poglądach i moim doświadczeniu chciałbym, żeby w Polsce doszło do zmiany politycznej - stwierdził Tusk. Przyznał, też że w ostatnich tygodniach często ma okazję rozmawiać z uczestnikami życia publicznego, szczególnie po stronie opozycji. - Rozmawiamy o tym, jak mogę pomóc i jak możemy sobie pomóc nawzajem, żeby przerwać ten impas po ostatnich wyborach prezydenckich. [...] - Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotowy podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić niebezpieczny dla Polski bieg zdarzeń - oznajmił szef Europejskiej Partii Ludowej.  

Donald Tusk wróci? Były premier odpowiada: Chciałbym, żeby w Polsce doszło do zmiany politycznejTusk wróci? Chcę pomóc odwrócić niebezpieczny dla Polski bieg zdarzeń

Tuska zapytano również o obecną kondycję Platformy Obywatelskiej, partii, której przewodniczył przez 11 lat. Nie jest tajemnicą, że nastroje w największej formacji opozycyjnej nie są najlepsze. Świadczy o tym najlepiej niedawny list otwarty, w którym kilkudziesięciu parlamentarzystów PO zaapelowało o debatę i wprowadzenie "daleko idących" zmian w partii. Co więcej, w ostatnich tygodniach z Platformą pożegnali się posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski (po wykluczeniu z PO odwołali się do sądu koleżeńskiego) oraz europosłanka Róża Thun. Coraz częściej podważane jest też przywództwo Borysa Budki, choć podczas niedawnego spotkania parlamentarzystów PO nikt nie zgłosił wniosku o jego dymisję. 

Zobacz wideo Na ile realny jest scenariusz "premier Trzaskowski"?

- Proszę mnie nie włączać do chóru krytyków Platformy Obywatelskiej. Ja będę rozmawiał z Borysem Budką, pewnie jeszcze w czerwcu, o tym, jak mogę pomóc - zapowiedział Tusk. Według byłego premiera, Budka "jest dobrym szefem, który chyba nie daje ludziom w tej chwili pewności". - Nie jestem od tego, aby oceniać Borysa Budkę - zastrzegł. Zaznaczył też, że na opozycji potrzeba "nowej energii" i "nowego ładu". 

Budka: Tusk odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy

Do wywiadu z byłym premierem zdążył odniósł się sam Budka. W rozmowie z Interią szef PO zapewnił, że "jest w stałym kontakcie z Donaldem Tuskiem", a obaj politycy spotykają się regularnie. Zasugerował też, że prędzej czy później były premier powróci do czynnej polityki. 

Zawsze mogę liczyć na jego wsparcie i radę. Uważam go za wybitnego polityka, którego zaangażowanie w polską politykę będzie nieocenione

- stwierdził dyplomatycznie Budka.

- Niewątpliwie były premier i szef Rady Europejskiej odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy. Wszystko przed nami, ale na razie opinia publiczna musi uzbroić się w nieco cierpliwości - zakończył polityk.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o kryzysie w Platformie ObywatelskiejHanna Gronkiewicz-Waltz: Na miejscu Budki zadzwoniłabym do Tuska

Więcej o: