Biedroń dla Gazeta.pl o kopalni w Turowie: Nie wyobrażam sobie, by z dnia na dzień przestała funkcjonować

- Wykonywanie [orzeczenia TSUE ws. kopalni w Turowie - red.] może zostać zawieszone, jeżeli oczywiście Czesi i Polacy się dogadają i złożą taki wniosek do TSUE - stwierdził w Porannej rozmowie Gazeta.pl Robert Biedroń. Jak dodał, "liczy na to, że tak się stanie w trybie pilnym" i "mieszkańcy Turowa i okolic nie będą się bali, co się wydarzy jutro i pojutrze".

Europoseł Wiosny Robert Biedroń stwierdził w Porannej rozmowie Gazeta.pl, że wykonywanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. kopalni w Turowie "może zostać zawieszone, jeżeli Czesi i Polacy się dogadają i złożą taki wniosek do TSUE".

- Liczę na to, że tak się stanie w trybie pilnym, że mieszkańcy Turowa i okolic nie będą się bali, co się wydarzy jutro i pojutrze - mówił polityk.

Prezydent Andrzej DudaDuda o Turowie: "Próba wymuszenia transformacji". Czy na pewno?

Zaznaczył jednocześnie, że "plan na Turów musi być". - Determinacja w odchodzeniu od węgla, w wygaszaniu kopalń musi być. Nie stawianie kolejnych wież Kaczyńskiego, jak pod Ostrołęką za kilka miliardów złotych, ale realny plan wspierania odnawialnych źródeł energii, zielonej energii i wychodzenia z tej cywilizacji śmierci, którą jesteśmy na mapie Europy - wyliczał Robert Biedroń.

- Nie wyobrażam sobie, że ci ludzie z dnia na dzień stracą pracę, że ta kopalnia przestanie funkcjonować. Mówi to Robert Biedroń, panie redaktorze, który jest za tym, żebyśmy odchodzili jak najszybciej od węgla, który mówi o tym, że potrzebna jest transformacja energetyczna. Ale dzisiaj przez głupotę, nierozsądek tego rządu, ci ludzie nie mogą zostać pozbawieni środków na życie - ocenił europoseł Wiosny.

Zobacz wideo TSUE nakazuje wstrzymanie wydobycia w Turowie. Biedroń: Nie wyobrażam sobie tego

Orzeczenie TSUE ws. kopalni w Turowie

21 maja, po skardze czeskich władz, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, by w Turowie wstrzymano wydobycie. Czechy uważają bowiem, że kopalnia ta ma negatywny wpływ na środowisko przy przygraniczu, obniżył się na przykład poziom wód gruntowych. Strona polska wskazywała, że wstrzymanie tam wydobycia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej i energetycznej - Turów wytwarza do siedmiu procent krajowej energii.

Czesi zadeklarowali wycofanie pozwu z TSUE w przypadku zawarcia porozumienia z Polską. Jego wstępna wersja zakłada, że Polska zainwestuje 45 milionów euro w wieloletnie projekty w okolicy kopalni.

Więcej o: