Ile zgromadził Łukasz Szumowski? Oświadczenie majątkowe byłego ministra zdrowia

Zgodnie z najnowszym oświadczeniem majątkowym, Łukasz Szumowski zarobił w zeszłym roku ponad 200 tysięcy złotych. Środki te zgromadził głównie, piastując stanowisko ministra zdrowia, z którego zrezygnował w sierpniu ubiegłego roku.

Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe byłego ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego za 2020 rok. Zgodnie z deklaracją, udało mu się zgromadzić 24,5 tysiąca złotych oszczędności. Dla porównania - w zeszłym roku uzbierał 1 134 zł. Były szef resortu nie zasiada już w rządzie, jednak musiał złożyć odpowiednie dokumenty. 

Zobacz wideo Sośnierz: Jeśli CBA potwierdzi nieprawidłowości, sprawą Szumowskiego powinna zająć się prokuratura

Oświadczenie majątkowe byłego ministra zdrowia. Łukasz Szumowski nie ma domu ani mieszkania

Jak wynika z dokumentu, Łukasz Szumowski nie posiada ani domu, ani mieszkania. Cały majątek oraz wszelkie udziały w spółkach zostały bowiem już wcześniej przepisane na jego żonę Annę. Małżeństwo od 2008 roku ma rozdzielność majątkową. 

W oświadczeniu byłego szefa resortu zdrowia znalazła się informacja o trzech posiadanych działkach o powierzchni: 1 294 metrów kwadratowych, 1 292 mkw oraz 0,124 ha. Ich wartość nie została jednak zdeklarowana. 

DLOKR Podatnicy fundują paliwo posłom. 12 mln zł za podróże służbowe polityków

Łukasz Szumowski otrzymał w ubiegłym roku niemal 30 tys. zł diety poselskiej oraz 8,8 tys. zł uposażenia poselskiego. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zarobił ponad 20 tys. zł, z kolei w Narodowym Instytucie Kardiologii - 7,5 tys. zł. Za pracę jako minister zdrowia otrzymał natomiast niemal 165 tys. zł. 

Były członek rządu Mateusza Morawieckiego wykazał również inne elementy posiadanego majątku, których wartość przekracza 10 tys. zł. Na liście znalazły się: samochód Toyota Yaris z 2006 r., Toyota Land Cruiser z 2005 r., Mercedes 220S z 1959 r., zegarki Omega Seamaster i IWC, pióra Lecha oraz Marii Kaczyńskich, 15 obrazów oraz bogaty księgozbiór, w którego skład wchodzi ok. 500 wolumenów. 

Łukasz Szumowski oświadczył, że posiada zobowiązanie w postaci spłaty kredytu hipotecznego o wysokości niemal 600 tys. franków szwajcarskich. Wskazał także, że prowadzi praktykę lekarską, jednak w ubiegłym roku nie uzyskał żadnego dochodu ani przychodu z tego tytułu. 

Zamieszanie wokół majątku Łukasza Szumowskiego 

Kwestia majątku byłego ministra zdrowia budziła wiele emocji w ubiegłym roku. Niektórzy politycy, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, upominali się o to, aby żona Łukasza Szumowskiego ujawniła swój majątek. Byłemu ministrowi zdrowia wytykano bowiem, że przepisał na małżonkę udziały w spółce Onco Arendi. Współwłaścicielem firmy jest brat byłego szefa resortu - Marcin Szumowski. Firma miała dostać milionową dotację od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega Ministerstwu Nauki. Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem tego resortu. 

Łukasz Szumowski Łukasz Szumowski o majątku swojej żony: Z kobietami jest bardzo różnie

Więcej o: