Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikacyjną. Wcześniej w Senacie nie dodano do niej preambuły

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą decyzję o systemie zasobów własnych Unii Europejskiej. W czwartek wieczorem zakończyło się procedowanie nad nią w Senacie. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ustawa o ratyfikacji Funduszu Odbudowy jest konieczna, aby uruchomić Krajowy Plan Odbudowy. To unijny program pomocowy dla gospodarki dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa. Zgodę na jego utworzenie muszą wydać parlamenty narodowe wszystkich krajów członkowskich UE.

Zobacz wideo Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Arłukowicz: Przyjdzie czas, że sprawiedliwość wróci na właściwe tory

Fundusz Odbudowy zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich UE 672 i pół miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki jest Krajowy Plan Odbudowy, który rząd przekazał Komisji Europejskiej. Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Fundusz Odbudowy. Z budżetu Unii i Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać w ciągu kilku najbliższych lat łącznie 770 miliardów złotych.

Porażka KO podczas głosowania w Senacie

W czwartek wieczorem Senat niemal jednogłośnie i bez poprawek przyjął ustawę ratyfikacyjną w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Poparcia nie uzyskał wniosek senackiej większości o dodanie do dokumentu preambuły.  

Przeciwko dodaniu preambuły wraz z 48 senatorami PiS zagłosował również senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej. Udziału w głosowaniu nie wziął inny z senatorów KO Leszek Czarnobaj. Pociej przyznał, że w trakcie głosowania doszło do pomyłki, ponieważ równolegle brał udział w pracach Rady Europy. Z kolei Czarnobajowi miało "zawiesić się połączenie". Z wcześniejszych doniesień wynikało natomiast, że polityk miał zatrzasnąć się w windzie.

Więcej o: