Grzegorz Schetyna: Zrobię wszystko, by Platforma Obywatelska wygrała wybory w 2023 roku

- Ja wierzę w opozycję demokratyczną i w Koalicję Obywatelską - mówił w czwartek w Radiu Wrocław Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO. Polityk ocenił, że jedna partia nie jest w stanie wygrać wyborów parlamentarnych ze Zjednoczoną Prawicą, dlatego potrzebne jest zbudowanie szerokiej koalicji.

Grzegorz Schetyna podkreślił na antenie Radia Wrocław, że obecnie w Platformie Obywatelskiej trwa wewnętrzna dyskusja na temat przyszłości. - Każda partia ma to przed sobą, a od partii, która jest największą partią opozycyjną i wokół której zawsze było bardzo dużo emocji i nadziei, zależy najwięcej. Wierzę, że Platforma Obywatelska zbuduje konstrukcję polityczną, która wygra wybory w 2023 roku. Wszystko zrobię, żeby tak się stało - powiedział.

Zobacz wideo Trybunał Stanu dla Morawieckiego? Arłukowicz: Przyjdzie czas, że sprawiedliwość wróci na właściwe tory

Schetyna: Prawica jest skłócona. Opozycja musi z tego wyciągać wnioski

Schetyna ocenił, że dzisiaj Zjednoczona Prawica nie jest silna, tylko skłócona. - Widać to chociażby po ostatnich kwestiach związanych z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie ma zaufania do siebie, walczy i to jest walka już nie tylko pod dywanem, ale także na nim. Widać, jakie są relacje między PiS-em a Solidarną Polską czy Porozumieniem - mówił.

- Ale opozycja musi z tego wyciągać wnioski i musi znajdować to, co wspólne. Jest 2,5 roku do wyborów. Jest dużo czasu, ale jednocześnie ten rok, te miesiące będą kluczowe, żeby pokazać, kto w lepszym stylu potrafi się zorganizować, zbudować porozumienie, przekonać wyborców do siebie - powiedział.

- Ja wierzę w opozycję demokratyczną i w Koalicję Obywatelską, wierzę w to, że Platforma Obywatelska będzie liderem ugrupowań opozycyjnych i poprowadzi je do zwycięstwa wyborczego - dodał.

Schetyna: Mnie udało się zbudować pakt, który zwyciężył w Senacie. To jest droga, którą musimy wszyscy iść

Schetyna był również pytany o ocenę sytuacji wewnątrz Platformy Obywatelskiej. - Całą partię zakładaliśmy jako ruch obywatelski przed 20 laty. To jest kwestia mądrości etapu, nowego czasu, który jest dzisiaj i z którym Platforma musi się zmierzyć, zbudować porozumienie wewnętrzne, porozumieć się po stronie opozycji demokratycznej, być gotowa do wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 roku. To jest wyzwanie dla każdego przewodniczącego partii, dla liderów - stwierdził.

Polityk ocenił, że jednej partii będzie bardzo trudno wygrać najbliższe wybory parlamentarne. - To jest kwestia mądrości tych, którzy będą  umawiać się na współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu, na zbudowanie koalicji. Mnie udało się zbudować Koalicję Obywatelską i Europejską, udało się zbudować pakt, który zwyciężył w Senacie. To jest droga, którą musimy wszyscy iść, mówię o politykach opozycji. A Platforma, jako największa partia, musi być liderem w tym projekcie - podkreślił.

Więcej o: