Gowin: Gdyby nasi partnerzy zamierzali rządzić z Lewicą, byłby to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy

"Gdyby nasi partnerzy koalicyjni zamierzali rządzić z Lewicą, to byłby to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy" - powiedział wicepremier, minister rozwoju oraz prezes Porozumienia Jarosław Gowin w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Polityk był pytany także o Polski Ład.

- W rządzie i koalicji jestem adwokatem klasy średniej. Nie tylko przedsiębiorców - zwłaszcza tych mniejszych i średnich, ale także naukowców, nauczycieli, urzędników, samorządowców i przedstawicieli wolnych zawodów. Zgadzając się na kierunkowe rozwiązania - ogłoszone podczas prezentacji Polskiego Ładu - już w jej trakcie mówiłem, że będą uzupełnione o coś, co nazwałem ulgą dla klasy średniej - powiedział Jarosław Gowin

Zobacz wideo Czy Jarosław Gowin przejdzie na stronę opozycji?

Jarosław Gowin: To byłby to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy

"Rzeczpospolita" pytała wicepremiera Jarosława Gowina, czy nie obawia się, że PiS w kwestiach spornych w sprawie Polskiego Ładu, będzie próbował porozumiewać się z Lewicą. - Gdyby nasi partnerzy koalicyjni zamierzali rządzić z Lewicą, to byłby to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy - odpowiedział. 

Liderzy Lewicy - od lewej Adrian Zandberg, Robert Biedroń i Włodzimierz CzarzastySondaż. Lewica traci najwięcej, PiS i koalicjanci ciągle na prowadzeniu

Gowin o Polskim Ładzie: To musi być uzupełnione o ulgę dla klasy średniej

Pytania dotyczące Polskiego Ładu skwitował tak: - Nie należy tracić z oczu wszystkich dobrych stron Polskiego Ładu. Ale doskonale wiem, że debatę publiczną zdominował temat likwidacji odpisu podatkowego od składki zdrowotnej. Gowin dodał też, że "jeżeli to rozwiązanie ma wejść w życie, to musi być uzupełnione o ulgę dla klasy średniej". Wicepremier przekazał także, że zostało już uzgodnione rozwiązanie dotyczące pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. - Dzięki temu osoby, które zarabiają od 6 tys. zł do 13 tys. zł, nie zapłacą ani złotówki więcej - zapewnił. 

- To my od dawna opowiadaliśmy się za podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł - przypomniał Gowin. I podkreślił, że Porozumienie przygotowało również "bardzo dobrze oceniany pakiet ustaw, które pozwolą na zwiększenie liczby oddawanych mieszkań". 

Sprawa Romana Giertycha (na zdjęciu) spowodowała czystki we wrocławskiej prokuraturzeUjawniamy plan na powrót Romana Giertycha do polityki. Klucz tkwi w wyborze RPO

Wicepremier Gowin: Wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne

Na konsultacjach w sprawie Polskiego Ładu Gowin powiedział, że umowy o dzieło zachowają swój obecny kształt, a umowy cywilnoprawne nie zostaną zlikwidowane. Dodał jednak, że usunięta zostanie z początkiem nowego roku różnica w oskładkowaniu umów-zleceń oraz umów o pracę. - Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane również podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans, jeśli chodzi o konkurencję na rynku - wyjaśnił Jarosław Gowin. 

Więcej o: