Beata Szydło przygotowała w Parlamencie Europejskim raport. Europosłowie zgłosili 579 poprawek

Raport Beaty Szydło na temat starzenia się unijnych społeczeństw może całkowicie zmienić swoją wymowę. Europosłowie z frakcji S&D planują przegłosować poprawki dotyczące m.in. praw reprodukcyjnych kobiet i zasady równości płci - informuje RMF FM. Jeśli dojdzie do ich przyjęcia, była premier może zostać zmuszona do głosowania przeciw własnemu raportowi.

"Starzenie się Starego Kontynentu - możliwości i wyzwania po roku 2020 związane z polityką dotyczącą starzenia się społeczeństwa" - tak brzmi nazwa raportu, który przygotowała była premier, a obecnie europosłanka Beata Szydło. Europosłowie komisji ds. zatrudnienia i spraw socjalnych będą w czwartek (27 maja) głosować nad jego przyjęciem. Jak jednak informuje RMF FM, przyjęcie raportu Beaty Szydło w niezmienionej formie może napotkać problemy. 

Zobacz wideo Beata Szydło. Kobieta, która rozsławiła broszki

Beata Szydło może zostać zmuszona do głosowania "przeciw" własnemu raportowi

Europosłowie z frakcji S&D (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w PE) uważają, że raport Beaty Szydło jest zbyt konserwatywny i dlatego planują wprowadzić do niego poprawki. Przygotowano aż 579 poprawek - ich przyjęcie może całkowicie zmienić wymowę raportu. W przypadku przyjęcia zmian Beata Szydło może zostać zmuszona do głosowania przeciwko własnemu dokumentowi.  

Premier wydaje 6,5 mln zł na promowanie Premier wydaje 6,5 mln zł na promowanie "770 mld dla Polski. Zmasowana akcja

- Jak będę głosować, podejmę decyzję po przegłosowaniu poprawek. W pierwszej kolejności głosujemy właśnie poprawki. Raport nie jest kontrowersyjny, jest potrzebny, bo dotyczy osób starszych i ich sytuacji. A socjaliści zgłaszali poprawki, które niekoniecznie miały związek z treścią raportu - powiedziała była premier w rozmowie z RMF FM. 

Poprawki przygotowane przez socjalistów dotyczą m.in. praw reprodukcyjnych kobiet, zakazu używania polityki senioralnej do podważania zasady równości płci oraz potrzeby wprowadzenia dyrektywy równościowej - punktów, które nie są zgodne z konserwatywnymi poglądami Beaty Szydło. Pod niektórymi poprawkami podpisali się posłowie EPL i Zielonych, jednych z największych frakcji w PE. Oznacza to, że ich przyjęcie jest niemal pewne. 

Raport Beaty Szydło: Chcemy, aby ci ludzie nie czuli się wykluczeni

Projekt raportu dotyczącego starzenia się unijnych społeczeństw Beata Szydło przedstawiła pod koniec ubiegłego roku. Zdaniem Szydło problem starzenia się społeczeństw jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie Unia Europejska. - Chcemy, aby ci ludzie nie czuli się wykluczeni, ale aby mieli możliwość jak najbardziej aktywnego udziału w życiu publicznym - powiedziała wówczas Szydło. 

W raporcie znalazł się apel do Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich o "przeciwdziałanie dyskryminacji osób starszych, zwłaszcza w obszarze zatrudnienia oraz do kształtowania pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie". W raporcie znalazło się również wezwanie do zapewnienia seniorom równego dostępu do świadczeń medycznych i opiekuńczych, bez dyskryminacji ze względu na wiek. 

Lidia StarońLidia Staroń kandydatką PiS na RPO. Terlecki uzasadnia: Bardzo chce

Więcej o: