Czarnek zapowiada zmiany programowe. Jak będą wyglądały lekcje historii?

- W Polskim Ładzie będziemy starać się wprowadzać elementy nauki historii lokalnej - mówił minister edukacji Przemysław Czarnek o planowanych zmianach programowych, które obejmą przede wszystkim lekcje historii. Wspomniał nawet o zgłębianiu historii ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnej administracji kościelnej.

Przemysław Czarnek zapowiedział w TV Republika, że do czerwca zespół ekspertów ma zakończyć prace nad częścią ogólną podstawy programowej, a później przejdzie do części szczegółowej. 

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Przemysław Czarnek: Dzieci i młodzież nie znają lokalnej historii

Do nauczania historii w szkołach będą wprowadzane elementy historii lokalnej, co też ujęto w Polskim Ładzie - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i dodał, że na zajęciach będzie mowa również o tych, "którzy tworzyli Rzeczpospolitą".

Przemysław Czarnek o błędach w podręcznikach: Nie 'naziści' a 'Niemcy'Przemysław Czarnek. Kulturowy konkwistador Jarosława Kaczyńskiego [ANALIZA]

- Tej historii lokalnej dzieci i młodzież nie znają. Historii własnych miejscowości, własnych gmin, własnych ochotniczych straży pożarnych, własnej administracji państwowej, samorządowej, kościelnej. Jest wielu bohaterów z naszych miejscowości, których po prostu nie znamy dzisiaj, a z których moglibyśmy być dumni i moglibyśmy iść ich śladami - mówił minister.

Zmiany programowe. Nawet sześć lekcji historii w tygodniu

Przemysław Czarnek już w zeszłym tygodniu w "Rozmowach Dnia" Radia Wrocław zapowiadał zmiany w podstawach programowych wynikających z programu Polski Ład. Tłumaczył, że lekcje historii mają być podzielone na dwa bloki: historię powszechną i historię Polski. W przypadku szkół średnich na każdy z bloków mają przypadać po dwie-trzy lekcje, czyli uczniowie mogą się spodziewać nawet sześciu lekcji historii tygodniowo.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Gdzie zostaną opublikowane arkusze? Kiedy wyniki?Egzamin ósmoklasisty 2021. Gdzie zostaną opublikowane arkusze? Kiedy wyniki?

- Historia dlatego, że jeżeli Polacy nie będą znali swojej historii, swojej przeszłości, nie będą związani ze swoją tożsamością, to siłą rzeczy Polska rozwijać się nie będzie. [...] Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych będą się uczyli historii całego XX wieku i początku XXI wieku, tego nie było w poprzednich latach. Ale chcemy zrobić tak, jak zapowiedzieliśmy w Polskim Ładzie, czyli zrobić dwutorowo: historia Polski i historia powszechna w szkołach ponadpodstawowych ze zwiększoną liczbą godzin - mówił minister Czarnek.

Więcej o: