Sondaż. PiS nadal z poparciem ponad 30-proc. Prawie połowa Polaków nie chce głosować

Z sondażu United Survey dla WP wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to największe poparcie zdobyłby PiS. Niemal połowa Polaków zadeklarowała jednak, że "raczej" lub "na pewno" nie poszłaby do urn.

Sondaż przeprowadzony został 21 maja przez United Surveys dla Wirtualnej Polski. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa 1000 osób.

Zobacz wideo Komorowski o transferach w Sejmie: Mieszanie ciągle tą samą łyżeczką, w tej samej szklance herbaty

Sondaż. Prawo i Sprawiedliwość cały czas na prowadzeniu

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, to najwięcej głosów zdobyliby posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Na tę partię zagłosowałoby 34,8 proc. respondentów (spadek o 0,6 pkt. proc. w porównaniu do wcześniejszego badania).

Na drugim miejscu plasuje się Polska 2050 Szymona Hołowni. To ugrupowanie poparło 22,1 proc. badanych, co stanowi wzrost o 1,7 pkt. proc. Na podium utrzymała się też Koalicja Obywatelska, na którą głos zdecydowałoby się oddać 13,2 proc. ankietowanych (spadek o 1,9 pkt. proc.).

Spadek o 1,3 pkt. proc. notuje Lewica. Posłów z tego ugrupowania popiera 9,1 proc. respondentów. Na piątym miejscu znalazłaby się Konfederacja z poparciem na poziomie 5,7 proc. W Sejmie zasiedliby także posłowie PSL-Koalicji Polskiej, której wynik określono na 5,3 proc. 9,8 proc. badanych nie wiedziało, na kogo oddać głos.

Trzeci dzień 12. posiedzenia Sejmu IX kadencjiSondaż: Niemal 40 proc. poparcia dla PiS po prezentacji Polskiego Ładu

Więcej Polaków nie zamierza iść na wybory

Jest to pierwszy sondaż od dawna, w którym tak dużo Polaków deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach (49,6 proc.). Odpowiedź "na pewno nie wezmę udziału w głosowaniu" zaznaczyło 23,6 proc. badanych, a 26 proc. "raczej nie weźmie udziału".

49 proc. deklarowało, że weźmie udział w wyborach, z czego odpowiedź "na pewno" wybrało 26,6 proc. ankietowanych, a "raczej" - 22,4 proc. badanych. Niezdecydowanych w tej kwestii było 1,4 proc. respondentów.

 Od lewej: Cezary Tomczyk , Borys Budka, Włodzimierz CzarzastyNowy sondaż. PO postrzegana jako główna siła opozycji

W ostatnim sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "SE" Prawo i Sprawiedliwość odnotowało 38,1 proc. poparcia (wzrost o 2,33 pkt. proc.). Dalej znalazły się: Polska 2050 Szymona Hołowni (20,9 proc.), Koalicja Obywatelska (19,2 proc.), Konfederacja (8,72 proc.), Lewica (7,26 proc.). Pod progiem wyborczym znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 4,95 proc.

Więcej o: