Porozumienie czeka na ostateczne zapisy Polskiego Ładu. "Obecne są nie do zaakceptowania"

Magdalena Sroka, rzeczniczka Porozumienia zapewnia, że partia podpisałaby się pod Polskim Ładem nawet dziś. Zwraca jednak uwagę, że obecne zapisy dotyczące zmian w podatkach "wydają się być nie do zaakceptowania" i należy poczekać na ostateczną wersję "ładu".

- Ostateczna wersja musi zostać przekuta w ustawy, a te będą nabierały kształtu do czasu podpisu prezydenta - mówiła Magdalena Sroka w Polsat News.

Zobacz wideo Polski Ład PiS-u ułatwi tworzenie nowych parków narodowych? Mikos: Upominaliśmy się o to od wielu lat

Sroka: Porozumienie walczyło w sprawie Polskiego Ładu. Uwzględniono propozycje partii

- Polski Ład to kierunki programowe, propozycje rozwoju, wprowadzenia zmian. Te propozycje zaakceptowaliśmy, złożyliśmy swoje i one zostały do Polskiego Ładu włączone - zapewniła w Polsat News rzeczniczka Porozumienia. Zapowiedziała również, że partia nadal będzie zgłaszać swoje propozycje i przekonywać do nich partnerów. 

Sroka zapowiedziała, że w wyniku sporu o składkę zdrowotną, jej wysokość będzie proporcjonalna i sprawiedliwa i nie będzie obciążała osób prowadzących działalność gospodarczą.

Przypomniała również, że Porozumienie zaproponowało m.in. zmiany dot. mieszkalnictwa, 30 tys. kwoty wolnej od podatku i drugi próg podatkowy w wysokości 125 tys. zł. Dodała, że propozycje partii zostały uwzględnione.

Polski ŁadNowy Ład kradnie przyszłość polskim dzieciom. "Proces przeciwko państwu"

Rzeczniczka Porozumienia poinformowała również o spotkaniu Gowina z premierem Mateuszem Morawieckim, kiedy dyskutowali o ostatecznych zapisach, które będą prezentowane w formie ustawy.

- Tutaj jeszcze propozycje Porozumienia są na stole. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę zastosowaliśmy tzw. ulgę Gowina, osoby zarabiające do 12,5 tys. brutto nie odczują zmian w wysokości opłacanej składki zdrowotnej. Z kolei osoba, która będzie zarabiała 13 tys. brutto, poniesie różnicę w wysokości 13 zł. Dlatego też, w tej chwili pracujemy nad tym, żeby takie zastosowania były możliwe dla wszystkich osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą - powiedziała. Jej zdaniem, wszyscy, również osoby rozliczające się według podatku liniowego, powinny mieć możliwość skorzystania z 30 tys. kwoty wolnej od podatku. 

Zwróciła uwagę również na to, że w obecnej formie zapisy dotyczące podatków wydają się być nie do zaakceptowania. - Dlatego negocjacje trwają, byśmy mogli się pod tym podpisać. Poczekajmy na ostateczne projekty - powiedziała i podkreśliła, że Porozumienie chce zastosowania tzw. ulgi Gowina.

Rzeczniczka Porozumienia o Bielanie i jego nowej partii. "Niepoważny polityk"

Magdalena Sroka wyraźnie podkreśliła, że nie wyobraża sobie koalicji z Adamem Bielanem, który chciał przejąć partię. Stwierdziła, że Bielan bardzo dużo psuje w polskiej polityce i nazwała go "niepoważnym politykiem". - Mojej zgody na to nie ma - powiedziała, odnosząc się do planów powstania nowej partii w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy.

.Polski Ład. Przedsiębiorcy liczą straty na reformie. Wychodzą gorzej niż 'etatowcy' [WYKRES DNIA]

Zapytana o to, czy Porozumienie opuści koalicję, jeśli dołączy do niej partia Bielana, stwierdziła, że "osoby wydalone z Porozumienia są obecnie w PiS, całkowicie popierają kierunki wyznaczane przez obóz Zjednoczonej Prawicy, nie widzę konieczności podpisywania z tymi trzema panami umowy koalicyjnej".

Piotr Müller twierdzi, że zmiany w podatkach zapowiedziane w programie PiS będą neutralne lub korzystne dla 90 proc. obywateli. Zyskać ma między innymi 91 proc. emerytów i rencistów. Ze względu na prawie 10-krotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku, co zakłada Polski Ład, część osób starszych nie zapłaci podatku od swojej emerytury. Zmiany mają wejść w życie od nowego roku.

Więcej o: