Sondaż: PiS ze wzrostem poparcia po prezentacji Polskiego Ładu. Spory spadek notowań Lewicy

Instytut Badań Pollster na zlecenie "SE" sprawdził, czy prezentacja nowego programu społeczno-gospodarczego, Polskiego Ładu wpłynęła na wzrost poparcia dla PiS. W porównaniu do poprzedniego badania ugrupowanie zwiększyło swoje notowania do ponad 38 proc. poparcia (wzrost o 2,33 pkt procentowych). Traci za to Lewica.

W piątkowym wydaniu "Super Expressu" opublikowany został sondaż wykonany przez Instytut Badań Pollster. Badanie zostało zrealizowane w dniach 19-20 maja na próbie 1013 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju”?

Sondaż po prezentacji Polskiego Ładu. Wysoki wynik Zjednoczonej Prawicy

Respondenci zostali zapytani o to, na którą partię oddaliby głos, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę. Z sondażu wynika, że na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i Porozumienie) głos oddałoby 38,1 proc. badanych (wzrost o 2,33 pkt proc.). W kwietniowym badaniu oddanie głosów na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 35,77 proc. badanych.

Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 20,9 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.). Na podium uplasowała się też Koalicja Obywatelska z wynikiem 19,2 proc. (wzrost o 1,89 pkt proc.).

Donald TuskNieoficjalnie: Donald Tusk próbuje gasić pożar w Platformie

Z sondażu wynika, że Konfederacja mogłaby liczyć na 8,72 proc. głosów badanych. Lewicę poparłoby z kolei 7,26 proc. badanych - w porównaniu do kwietnia jest to spadek o 2,82 pkt proc. (najwyższy spadek wśród wszystkich ugrupowań). Pod progiem wyborczym znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 4,95 proc.

Sondaż IBRiS po ogłoszeniu Polskiego Ładu wskazuje na wzrost innej partii

Po prezentacji Polskiego Ładu przeprowadzono też inny sondaż, wykonany przez IBRiS na zlecenie Polsatu. Wynika z niego, że wybory w najbliższą niedzielę wygrałaby Zjednoczona Prawica. Poparcie dla tego ugrupowania deklaruje w nim 34,4 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.). 

Szymon HołowniaNowy sondaż po ogłoszeniu Polskiego Ładu. Partia Hołowni zyskała najbardziej

Największy wzrost, o 4,7 pkt proc., należy  z kolei do Polski 2050 Szymona Hołowni. Partia ta może liczyć na 20,4 proc. poparcia. Podium zamyka Koalicja Obywatelska, na którą głosowałoby 14,2 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.). Dalej plasują się Lewica (9,5 proc.), Konfederacja (6,9 proc.) i PSL (5,2 proc.).  

Więcej o: