Nowy sondaż IBRIS po ogłoszeniu Polskiego Ładu. Partia Hołowni zyskała najbardziej

IBRIS przeprowadził dla "Wydarzeń" Polsatu sondaż, aby sprawdzić, jak przedstawiają się preferencje wyborcze Polaków po ogłoszeniu Polskiego Ładu i konflikcie w Platformie Obywatelskiej. Zjednoczona Prawica wygrałaby z poparciem sięgającym 34,4 proc.

Sondaż Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla "Wydarzeń" Polsatu pokazał, że gdyby wybory odbywały się w niedzielę 22 maja, wygrałaby Zjednoczona Prawica. Z kolei po ostatnim kryzysie w PO, partia zanotowałaby spadek poparcia, w stosunku do sondażu z kwietnia.

Zobacz wideo Polska2050 ciągle przed PO. Co się stało na opozycji?

Sondaż. Na czele wciąż Zjednoczona Prawica, zaraz za nią ugrupowanie Szymona Hołowni

Gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica otrzymałaby poparcie poziomie 34,4 procent. To więcej o 2 punkty procentowe od sondażu przeprowadzonego miesiąc temu.

Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 z 20,4 proc. poparciem. Partia Szymona Hołowni tym samym zyskałaby o 4,7 p.p. większe poparcie niż w kwietniowym badaniu.

Jarosław Gowin i Wojciech MaksymowiczGowin o odejściu Maksymowicza z Porozumienia: Żałuję, ale szanuję

Trzecie miejsce na podium zajęłaby Koalicja Obywatelska. Na partię Borysa Budki głosowałoby 14,2 procent respondentów. Ugrupowanie notuje więc spadek poparcia o 2 punkty procentowe w stosunku do sondażu z zeszłego miesiąca.

Lewica traci w majowym sondażu

Nie tylko Kolacja Obywatelska otrzymałaby mniej głosów. W podobnej sytuacji znalazła się Lewica, na którą głosowałoby 9,5 procent ankietowanych, w kwietniu natomiast 10,6 procent wyborców deklarowało, że wybierze właśnie tę partię. Konfederacja uzyskała 6,9 procent głosów, a Koalicja Polska-PSL osiągnęłaby poparcie sięgające 5,2 procent.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard TerleckiTerlecki: Wybór nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przesunięty

Gdyby z kolei Solidarna Polska i Porozumienie startowały w wyborach niezależnie, poza koalicją, PiS wciąż wygrałby z wynikiem 29,6 procent, a obie partie znalazłyby się poniżej progu wyborczego.

52 procent spośród ankietowanych osób zadeklarowało, że pójdzie na wybory i odda swój głos. Do urn natomiast nie wybrałoby się 40 procent biorących udział w majowym badaniu. 7 procent wyraziło niezdecydowanie.

Sondaż wykonano na grupie 1100 respondentów w dniu 19 maja 2021 roku. 

Więcej o: