Terlecki: Wybór nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przesunięty

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że wybór prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się później. Według nieoficjalnych informacji, do głosowania ma dojść 28 maja.

Sejm miał wybrać nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej podczas posiedzenia w czwartek 20 maja. Głosowanie zaplanowano po godz. 17. Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował jednak, że głosowanie zostało przesunięte - informuje TVN24

Zobacz wideo Czy Lidia Staroń zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej zostanie wybrany na kolejnym posiedzeniu

Na pytanie dziennikarzy o to, kiedy wybrany zostanie nowy szef IPN, wicemarszałek odpowiedział, że "na następnym posiedzeniu", informował Onet. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Polską Agencję Prasową stanie się to 28 maja. 

Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje na stanowisko prezesa Instytutu doktora Karola Nawrockiego, który obecnie jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Szef IPN wybierany jest na wniosek Kolegium Instytutu przez Sejm za zgodą Senatu. Jego kadencja trwa 5 lat. Od 22 lipca 2016 funkcję tę sprawuje doktor Jarosław Szarek. 

Zdjęcie ilustracyjne Pięć osób walczy o fotel prezesa IPN. M.in. autor książki o Wałęsie

Opozycja nie poprze Nawrockiego, a Lewica chce likwidacji IPN

Koalicja Obywatelska nie chce poprzeć doktora Karola Nawrockiego, ponieważ, jak twierdzą posłowie klubu, nie jest on osobą apolityczną oraz bezstronną. Poseł Michał Szczerba nazwał go "propagandystą PiS". 

Lewica także zapowiedziała, że zagłosuje przeciw kandydatowi. Dodatkowo posłowie tego ugrupowania podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poinformowali, że przygotowali projekt ustawy, który dotyczy likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Jak zaznaczał Krzysztof Śmiszek, wielu Polaków uważa instytucję za zbędną oraz "generującą ogromne koszty". 

- Lewica nigdy nie godziła się na istnienie instytucji dzielącej Polaków, dlatego dzisiaj klub parlamentarny Lewicy składa projekt ustawy likwidującej Instytut Pamięci Narodowej. To jest Instytut niepotrzebny, szkodliwy i kosztujący podatników gigantyczne pieniądze - mówił Śmiszek. Co powstałoby zamiast IPN? 

DLOLU Zandberg: Dziś Platforma to partia 10-procentowa. Czas się z tym pogodzić

- Nie ma dziś w Polsce nic ważniejszego od mówienia, jak ważne jest przestrzeganie zasad konstytucji. Parlamentarzyści i sympatycy Lewicy walczą o wartości konstytucyjne na wiecach, w debatach publicznych i w parlamencie. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie instytucjonalne, dlatego chcemy powołać Instytut Ochrony Konstytucji - dodał Krzysztof Śmiszek, cytowany przez "Wyborczą Warszawa"

Głosy opozycji zostały skomentowane m.in. przez dotychczasowego prezesa IPN Jarosława Szarka, który stwierdził, że "słowa o upolitycznieniu Instytutu Pamięci Narodowej nie mają racji bytu i nie odpowiadają prawdzie" - cytuje go Onet. 

Więcej o: