Kaczyński wini deweloperów za fiasko Mieszkania Plus. I tłumaczy płaskie dachy. "Domki ładne, ale proste"

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, dlaczego zgodnie z zapisami tzw. Polskiego Ładu domy budowane bez pozwolenia będą musiały mieć płaski dach. Odpowiedział również na pytanie o to, dlaczego program Mieszkanie Plus się nie powiódł. Jego zdaniem winę ponoszą deweloperzy oraz "resortowość".

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi "Sieci", którego fragment opublikowano na portalu wPolityce.pl. Podczas rozmowy poruszono kwestię niektórych propozycji przedstawionych w Polskim Ładzie. Mowa o wprowadzeniu możliwości budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskiwania specjalnego pozwolenia, a wyłącznie na zawiadomienie.

- Bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie domków do 70 m kw. Z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania. To może być razem, jeśli chodzi o powierzchnię mieszkalną do 90 m kw. - tłumaczył Kaczyński podczas prezentacji założeń Polskiego Ładu w sobotę. Warunkiem, który należy spełnić, jest posiadanie działki, na której taki dom można wybudować. 

Zobacz wideo PiS zapowiada gwarancję wkładu własnego. Śmiszek: Banki dostaną ocean pieniędzy, a bańka będzie rosła

Jarosław Kaczyński o domach budowanych bez pozwolenia

Propisowski tygodnik zapytał szefa Prawa i Sprawiedliwości o to, czy zapis jest próbą przełamania blokad, do których miałyby należeć wpływy potężnych deweloperów niepozwalających na szybszy wzrost w budownictwie. 

Waldemar Buda i rzecznik rządu Piotr MullerPolski Ład dyskryminuje singli? Wiceminister: Tak to jest

- Tak, to jest próba przełamania blokad, które wciąż jeszcze blokują możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wielu Polaków. Jeżeli ludzie skorzystają z tej propozycji, to szybko mogą mieć własny domek, z umiarkowanym, ale jednak solidnym metrażem - odpowiedział Kaczyński

Na pytanie o to, o co chodzi z wymogiem częściowo płaskiego dachu, wyjaśnił, że wynika to "z zasad bezpieczeństwa budowlanego". Jak tłumaczył, duży, stromy dach wymaga dużo droższej konstrukcji, innych rozwiązań czy ostrzejszych zasad bezpieczeństwa

- A naszym celem jest, by były to domki ładne, ale proste i stosunkowo tanie, naprawdę wygodne dla rodziny. Są plany, by gotowe, estetyczne projekty były dostępne dla każdego. To się wpisuje w plan wprowadzenia standardów architektonicznych, uporządkowania tej kwestii, co zrobimy przy okazji - dodał. 

Jarosław Kaczyński o niepowodzeniu programu Mieszkanie Plus

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas rozmowy usłyszał również pytanie dotyczące tego, dlaczego program Mieszkanie Plus nie powiódł się tak, jak to wcześniej planowano. 

Zbigniew Ziobro i Jarosław KaczyńskiPiS zapowiada ponad 100 projektów ustaw ws. Polskiego Ładu

Wspomnieli panowie sami o wpływach deweloperów – to jest pierwsza sprawa. Drugą jest niezwykle trudna do przełamania resortowość. Opór stawiany przez instytucje dysponujące na przykład terenami przed ich przekazaniem do programu Mieszkanie Plus, był dla mnie niepojęty, i to na każdym szczeblu

- stwierdził. 

Zapytany o to, czy chodzi o PKP, czy Lasy Państwowe, stwierdził, że "też". - Kolej była entuzjastyczna gdy sądzili, że to oni będą budowali i na tym zarabiali. Kiedy okazało się, że to wygląda inaczej, zaczęły się opory. Sprawa oddania trzech niezalesionych hektarów przez Lasy Państwowe opierała się aż o mnie. Szkoda, bo pomysł był niezły, wzorowany na mechanizmach austriackich i wciąż można z tych rozwiązań korzystać - mówił.

- Zależy nam jednak na czasie, stąd próbujemy innych sposobów: budowa niewielkiego domku, dopłata do wkładu własnego. To też odpowiada potrzebie Polaków, która przy Mieszkaniu Plus się ujawniła: nasi współobywatele chcą mieszkania czy domku na własność, w dość bliskiej perspektywie. Inną sprawą jest natychmiastowe podnoszenie cen materiałów, gdy cokolwiek dużego zaczyna się budować - dodał polityk

Polski Ład a mieszkalnictwo 

Prawo i Sprawiedliwość podczas sobotniej konwencji przedstawiło również inny pomysł związany z mieszkalnictwem. - Będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł - to naprawdę duży krok do przodu - mówił Jarosław Kaczyński, zapewniając, że ilość wybudowanych mieszkań znacząco wzrośnie.

W Polskim Ładzie znalazł się także zapis, który ma zachęcić do posiadania dzieci. Mowa o pomocy przy spłatach kredytów hipotecznych. Przy dwójce dzieci - do 20 tysięcy złotych, przy trójce - do 60 tys. zł, a przy kolejnych do maksymalnie 160 tys. zł.

Więcej o: