W sobotę premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia Polskiego Ładu - nowego programu gospodarczo-społecznego PiS. Jeden z segmentów planu (Uczciwa praca - godna płaca) poświęcony jest rynkowi pracy. Autorzy programu przekonują, że dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem jawności wynagrodzeń oraz różnić w zarobkach kobiet i mężczyzn.
PiS proponuje, aby pracownicy mieli możliwość zażądania od pracodawcy pisemnego uzasadnienia wysokości wypłacanego wynagrodzenia. Firma będzie musiała wydać uzasadnienie w ciągu 30 dni. RMF FM zauważa, że rozwiązanie kierowane jest do osób, które uważają, że np. szef się na nie uwziął i siłą zaniża wynagrodzenie.
W przypadku niezadowalającej odpowiedzi pracownik ma mieć możliwość odwołania się do sądu pracy.
W Polskim Ładzie znalazł się również punkt dotyczący różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Zatrudnieni będą mogli zażądać informacji "o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących takie same lub podobne obowiązki". W planach jest również wzmocnienie edukacji antydyskryminacyjnej.
Premier zapowiedział w ramach Polskiego Ładu również: ograniczenie stosowania tzw. umów śmieciowych poprzez pełne oskładkowanie umów zlecenia, podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł., uregulowanie pracy zdalnej oraz ulgę w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł.
Pełną listę założeń Polskiego ładu można przeczytać TUTAJ. Oprócz obszaru "Uczciwa praca - godna płaca" Polski Ład składa się z dziewięciu następujących segmentów: