Nowy ład. Wynagrodzenia będą jawne? PiS chce walczyć z gender gap

W Polskim Ładzie znalazły się rozwiązania mające zlikwidować lukę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Prawo i Sprawiedliwość proponuje częściową jawność wynagrodzeń w miejscach pracy. Pracownicy będą mogli również zażądać od pracodawcy uzasadnienia wysokości swojej pensji.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia Polskiego Ładu - nowego programu gospodarczo-społecznego PiS. Jeden z segmentów planu (Uczciwa praca - godna płaca) poświęcony jest rynkowi pracy. Autorzy programu przekonują, że dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem jawności wynagrodzeń oraz różnić w zarobkach kobiet i mężczyzn. 

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Polski Ład. Pracownik będzie mógł zażądać uzasadnienia wysokości pensji

PiS proponuje, aby pracownicy mieli możliwość zażądania od pracodawcy pisemnego uzasadnienia wysokości wypłacanego wynagrodzenia. Firma będzie musiała wydać uzasadnienie w ciągu 30 dni. RMF FM zauważa, że rozwiązanie kierowane jest do osób, które uważają, że np. szef się na nie uwziął i siłą zaniża wynagrodzenie

W przypadku niezadowalającej odpowiedzi pracownik ma mieć możliwość odwołania się do sądu pracy. 

W Polskim Ładzie znalazł się również punkt dotyczący różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Zatrudnieni będą mogli zażądać informacji "o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących takie same lub podobne obowiązki". W planach jest również wzmocnienie edukacji antydyskryminacyjnej. 

Premier Morawiecki przedstawił założenia Polskiego Ładu

Premier zapowiedział w ramach Polskiego Ładu również: ograniczenie stosowania tzw. umów śmieciowych poprzez pełne oskładkowanie umów zlecenia, podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł., uregulowanie pracy zdalnej oraz ulgę w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł.  

Pełną listę założeń Polskiego ładu można przeczytać TUTAJ. Oprócz obszaru "Uczciwa praca - godna płaca" Polski Ład składa się z dziewięciu następujących segmentów:  

  • plan na zdrowie, 
  • dekady rozwoju, 
  • rodzina i dom w centrum życia, 
  • Polska - nasza ziemia, 
  • przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, 
  • dobry klimat dla firm, 
  • czysta energia - czyste powietrze, 
  • CyberPoland 2025, 
  • złota jesień życia. 
Więcej o: