PiS wygrywa w nowych sondażach. Duże wahania poparcia dla Koalicji Obywatelskiej

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, według sondaży CBOS i Kantar wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego uzyskałoby 33 proc. poparcia. Inaczej sprawa wygląda z Koalicją Obywatelską, która w zależności od sondażowni ma szansę zdobyć odpowiednio 11 i nawet 21 proc. głosów.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", opublikowane w poniedziałek przez CBOS i Kantar majowe sondaże nie przyniosły większych zmian ani zaskoczeń, jeśli chodzi o lidera. W rankingu popularności  wciąż na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, które w koalicji z Solidarną Polską i Porozumieniem Jarosława Gowina tworzy Zjednoczoną Prawicę. Spore rozbieżności pojawiają się, jeśli chodzi o wyniki Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz wideo Trzecia kadencja dla PiS-u. Czy to realny scenariusz?

Na Zjednoczoną Prawicę zamierza głosować 33 proc. uprawnionych. Koalicja Obywatelska daleko w tyle

W sondażu CBOS na PiS zagłosowałoby 33 proc. uprawnionych (wszystkie dane w zaokrągleniu). To wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do kwietniowego badania. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą wybrało 17 proc. ankietowanych. Ta partia również zyskała 1 pkt proc. 

Trzecie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z jedynie 11-proc. poparciem. To o 3 proc. mniej niż w kwietniu. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Lewica oraz Konfederacja, które mogą liczyć na przychylność 6 proc. wyborców.

Poniżej progu wyborczego według majowego sondażu pozostają: PSL - Koalicja Polska z 2-proc. poparciem, oraz Kukiz’15 - 1 proc. Warto jednak zaznaczyć, że nawet 19 proc. wyborców  wstrzymuje się z wyrażeniem poparcia dla którejś z partii politycznych.

Badanie CBOS zrealizowano w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osoby (w tym: 54,8 proc. metodą CAPI, 30,0 proc. - CATI i 15,2 proc. - CAWI). 

Dwa sondaże i dwa różne wyniki KO, ale PiS wciąż na czele

Sondaż CBOS nie jest jedynym, który został opublikowany w poniedziałek 17 maja. Badanie przedstawiła również firma Kantar. I tutaj największe poparcie - 33 proc. głosów, uzyskała koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską i Porozumieniem. Koalicja Obywatelska może jednak liczyć na 21-proc. poparcie, dzięki czemu znajduje się na drugiej pozycji.

Trzecie miejsce zajmuje ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 17 proc. W Sejmie znalazłaby się również Lewica - z 6 proc. poparciem oraz Konfederacja - 5 proc.

Deklarację wzięcia udziału w wyborach złożyło 69 proc. badanych.

Jak podało centrum Kantar, badanie zostało przeprowadzone przed ogłoszeniem przez PiS i koalicjantów programu Polski Ład. Sondaż wykonano między 7 a 12 maja techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 984 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Więcej o: