Borys Budka: Jarosław Kaczyński głęboko sięga do myśli marksistowskiej i walki klasowej

- Jarosław Kaczyński głęboko sięga do myśli marksistowskiej i walki klasowej. Rządzi, dzieląc ludzi. My mamy inną filozofię: chcemy łączyć - komentował Polski Ład Borys Budka, lider PO w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Borys Budka ocenił Polski Ład, który zaprezentował PiS, jako projekt głównie wyborczy, obliczony na pozyskanie głosów w określonych grupach społecznych. Podkreślił, że nie jest to wizja nowoczesnego społeczeństwa, dobrze przygotowanego do wyzwań przyszłości.

Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Borys Budka o Polskim Ładzie: Wiele propozycji kolejny raz dzieli Polaków

Obniżki podatków powinny być takie same dla wszystkich, jeżeli chodzi o podstawę wykonywanej pracy. Nie powinno się dzielić ludzi na tych, którzy są pracownikami etatowymi, a gorzej traktować polskich przedsiębiorców, tych, którzy równie ciężko pracują

- mówił Budka w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Powiedział też, że część dobrych rozwiązań zaczerpnięto wprost z propozycji, które w ostatnim czasie prezentowała Platforma Obywatelska, na przykład podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

Róża ThunRóża Thun odchodzi z PO. "Różniłam się z zarządem partii"

Emerytury bez podatku, to "zabieg marketingowy dzielący emerytów"

Polityk odniósł się emerytur bez podatku, które stały się hasłem PiS. Stwierdził, że pokrywa się to z kwotą wolną od podatku. Przez zabieg wprowadzenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, rząd PiS spowoduje, że nie obejmie ona emerytur. - To marketingowy zabieg, tym razem dzielący emerytów. Przypomnę, że ubóstwo wśród emerytów w ostatnich latach wzrosło aż czterokrotnie - stwierdził lider PO. 

Jako element programu, który miałby dzielić Polaków Borys Budka wymienił też "rzekomą obniżkę podatków". - Przyniesie realną korzyść wyłącznie tym, którzy zarabiają do 6 tys. brutto, a uderzy w przedsiębiorców i klasę średnią. Ludzi, którzy również ciężko pracują - tłumaczył i przypomniał, że na przedsiębiorców miałby być nałożony nowy podatek, składka zdrowotna w wysokości 9 procent.

System Ochrony Zdrowia na ostatnim miejscu rządowego planu

Borys Budka zwrócił uwagę na to, jak mało miejsca w Krajowym Planie Odbudowy poświęcono ochronie zdrowia. Znalazła się na ostatnim miejscu. 

Jacek SasinJacek Sasin wylicza, kto zyska na Polskim Ładzie. "Nawet 1830 zł rocznie"

Wzrost nakładów na nią do 7 proc. PKB powinien nastąpić już teraz, a nie za pięć lat. I w pierwszej kolejności powinniśmy zainwestować w ludzi ratujących życie i zdrowie - lekarzy, pielęgniarki, salowe i personel medyczny

- wymieniał Budka. - To PiS-owski nieład, a nie Polski Ład - podsumował lider PO.

Więcej o: