Nowy Ład - Lewica zapowiada rozmowy z rządem. "Ograniczone zaufanie", ale i "uśmiech na twarzy"

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Jarosław Kaczyński przedstawili w sobotę założenia Nowego Ładu. Lewica nie wyklucza rozmów z rządem w tej sprawie oraz poparcia niektórych projektów ustaw, które uzna za pozytywne. Posłowie nie ukrywają jednak, że niektóre założenia programu bardzo ich zawiodły.

- Jesteśmy konstruktywną opozycją, będziemy rozmawiać z rządem - zapowiadają w rozmowach z Wirtualną Polską liderzy Lewicy. Jak się okazuje, niektóre pomysły Prawa i Sprawiedliwości bardzo przypadły im do gustu.

Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

Lewica gotowa na rozmowy z rządem. W sprawie niektórych projektów jest "za"

Szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską, że rozsądnie brzmi zapowiedź wprowadzenia wyższej kwoty wolnej od podatku. - Mam uśmiech na twarzy, gdy o tym słyszę - mówił. Zwrócił jednak uwagę, że choć plan wydaje się dobry, to wciąż pozostaje wiele znaków zapytania. Lewica pozostaje zatem ostrożna i ma ograniczone zaufanie aż do momentu rozpisania planu na ustawy.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam NiedzielskiNowy Ład. Uderzenie w przedsiębiorców. Morawiecki i Kaczyński nie powiedzieli o tym otwarcie

Lewica jest ostrożna. "Czekam na szczegóły"

- Czekam na szczegóły. Dobrze pamiętamy, że PiS zapowiadało już zwiększenie kwoty wolnej do ośmiu tys. zł i nic z tego nie wyszło. Tak samo jest z podwyższeniem progu podatkowego do 120 tys. zł: bardzo dobry postulat, ale jak będzie dalej wyglądać struktura podatków, zwłaszcza po odliczeniu składki zdrowotnej? - powiedział Dariusz Standerski, dyrektor legislacji w klubie Lewicy i jej główny ekonomista, w rozmowie z WP. Tak, jak Gawkowski zwrócił uwagę na to, że dopiero dzięki projektowi ustawy będzie można poznać plusy i minusy tego pomysłu. - Dopiero projekt ustawy obnaży wszystkie słabości tego pomysłu, a mam wrażenie, że będzie ich sporo - podkreślił.

Polityk przyznał jednak, że Lewica jest zadowolona z zapowiedzi waloryzacji progu podatkowego. Jeśli chodzi o emerytury, Lewica jest na "tak", ale ma też pewne "ale". Chodzi o to, by emerytury bez podatku były godne i dla wszystkich. Dariusz Standerski obawia się również, że pomoc kredytowa dla rodzin może być wspieraniem deweloperów, którzy podniosą ceny.

Lewica oczekiwała waloryzacji programu 500 plus, która nie pojawiła się w zapowiedziach Nowego Ładu. - Liczyliśmy na wprowadzenie 600 plus lub 700 plus. A usłyszeliśmy zapowiedź jakiegoś dziwnego dodatku, to nieprzemyślana polityka prorodzinna. Nie usłyszeliśmy choćby nic o wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami - mówił polityk.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura bez podatku po Nowym Ładzie - kto i ile zyska? [WYLICZENIA]

Posłowie Lewicy, podczas rozmowy z WP, stwierdzili, że wiele założeń Nowego Ładu jest zgodnych z programem Lewicy. Wskazali m.in. na kwotę wolną od podatku i usunięcie tzw. umów śmieciowych. Zastrzegają jednak, że choć planują poprzeć dobre rozwiązania, to zamierzają mówić o tych złych i je poprawiać.

Więcej o: