Mateusz Morawiecki: Pięć filarów Nowego Polskiego Ładu i dodatkowe świadczenie dla rodzin

Mateusz Morawiecki przedstawił na konwencji pięć filarów Nowego Polskiego Ładu. Są nimi m.in. ochrona zdrowia, obniżka podatków czy mieszkania bez wkładu własnego. Premier zapowiedział też 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny, na drugie, trzecie i kolejne dzieci.

- Bardzo wiele polskich rodzin doświadczyło najcięższych chwil, dlatego dzisiaj - choć maj zwiastuje lepszy czas - to chciałbym zacząć od wyrazów współczucia dla tych, którzy doświadczyli odejścia najbliższych. Pandemia to lekcja pokory - powiedział na wstępie Mateusz Morawiecki. Następnie premier przedstawił pięć najważniejszych filarów, które mają służyć odbudowie gospodarki po epidemii koronawirusa.

Zobacz wideo Trzecia kadencja dla PiS-u. Czy to realny scenariusz?

Pięć filarów Nowego Polskiego Ładu 

 1. ochrona zdrowia - nowe źródła finansowania, 7 proc. PKB na zdrowie;
 2. obniżka podatków dla 18 mln Polaków;
 3. emerytury bez podatku do 2500 złotych;
 4. mieszkania bez wkładu własnego;
 5. inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy.

- Zniesiemy limity przyjęć do lekarzy-specjalistów. Po to żeby skrócić kolejki, to będzie jeden z podstawowych celów. Masze podstawowe zobowiązanie to w ciągu 6 lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu 2 lat osiągnąć pułap 6 proc. - mówił dalej Mateusz Morawiecki. 

- Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. złotych to prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln Polaków - dodał. Tak, jak zapowiadał Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość planuje podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł.

Jarosław KaczyńskiNowy Ład. Podniesienie kwoty wolnej od podatku i "spłata" kredytu [LISTA]

Mateusz Morawiecki o Nowym Ładzie dla rodzin i emerytów

Dodatkowo wprowadzona zostanie emerytura bez podatku do 2500 zł. - To oznacza, że dla dwóch-trzecich wszystkich emerytów w kieszeni będzie można pozostawić 2000 tys. zł netto rocznie. To choć trochę poprawi ich los - przekonywał premier. 

- 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny, na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do elastycznego wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia - mówił Mateusz Morawiecki dodając, że dotychczasowe świadczenia 500 plus i Dobry Start (wyprawka szkolna w wysokości 300 złotych) zostają na dotychczasowych zasadach. - Rodzina jest w sercu naszego programu - mówił.

Nowy ŁadNowy Ład. 12 tys. zł dla każdej rodziny na drugie i kolejne dzieci - zasady

W kolejnym punkcie premier mówił o korzystniejszych zasadach budowy domów. - Zawiadomienie lub zgłoszenie wystarczy, by wybudować dom do 70 metrów kwadratowych w podstawie, by promować lokalną przedsiębiorczość i szybkie, modułowe budowanie domów. Licząc z częścią poddasza, może być to nawet 90 metrów kwadratowych - dodał premier. Dokładne przepisy w tym zakresie mają być gotowe w ciągu najbliższych miesięcy. 

Mateusz Morawiecki przedstawił też sześć obszarów inwestycji:

 • zdecydowaną rozbudowę infrastruktury - 2,5 tys. nowych km dróg i autostrad do 2030 roku, przebudowa i modernizacja dróg i kolei, chodników;
 • inwestycje w transport i logistykę;
 • rozwijanie usług publicznych - tysiące nowych świetlic, 3 tys. zmodernizowanych boisk, ośrodki kultury, edukacji, szkoły,
 • cyfryzację Polski, m. in. wprowadzenie sieci 5G,
 • inwestycje w polskie domy - gazociągi, wodociągi, kanalizacja,
 • finansowanie tak zwanej  czystej energii.
Więcej o: