PiS jeszcze nie zdążył zaprezentować "Nowego Ładu", a Banaś już zapowiada kontrolę

W sobotę Prawo i Sprawiedliwość ma zaprezentować szczegóły tzw. Nowego Ładu. Jeszcze przed tym wydarzeniem Marian Banaś zapowiedział, że NIK planuje "bacznie przyglądać się i kontrolować wydatki publicznych środków" związane z Krajowym Planem Odbudowy i właśnie "Nowym Ładem".

"Najwyższa Izba Kontroli zamierza nadal dbać o to, aby środki publiczne były wydawane jak najlepiej. Dlatego też planujemy bacznie przyglądać się i kontrolować wydatki publicznych środków również tych związanych z realizacją Krajowego Planu Odbudowy czy zapowiadanego tzw. Nowego Ładu. Uprawnienia ustawowe, szczególna pozycja konstytucyjna oraz zasoby kadrowe Najwyższej Izby Kontroli dają jej uprawnienia i kompetencje do kontrolowania także tych wydatków" - zapowiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

Marian Banaś na konferencji prasowej NIKWybory kopertowe. Banaś nie wyklucza kolejnych wniosków do prokuratury

Prezentacja Nowego Ładu

W sobotę liderzy Prawa i Sprawiedliwości przedstawią szczegóły Polskiego Ładu. Za tą nazwą kryje się nowy społeczno-gospodarczy program PiS, który będzie realizowany w najbliższych dwóch latach. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polski Ład będzie składał się z dziesięciu obszarów. Są to między innymi: plan na zdrowie, uczciwa praca - godna płaca, złota jesień życia czy czysta energia - czyste powietrze.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel mówił, że w programie znajdą się także propozycje dla przedsiębiorców dotyczące między innymi: funkcjonowania firm, możliwości badawczo-rozwojowych czy korzystania z rozwiązań, które ułatwią im konkurowanie na rynkach globalnych. Polityk PiS podkreślił, że program ten ma przyspieszyć rozwój Polski i umożliwić szybsze dogonienie państw rozwiniętych. Dodał, że Polski Ład ma także niwelować różnice powstałe w wyniku transformacji ustrojowej. Fogiel zaznaczył również, że program ma sprawić, że Polakom będzie żyło się łatwiej, a w ich kieszeniach będzie zostawać więcej pieniędzy.

Pierwotnie program miał zostać przedstawiony w marcu, ale ze względu na rosnącą wtedy liczbę zakażeń koronawirusem prezentacja została przełożona.

Podczas przedstawiania Polskiego Ładu planowane są wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Na prezentację programu zostali zaproszeni również liderzy Solidarnej Polski i Porozumienia, czyli Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Wydarzenie odbędzie bez udziału publiczności w ścisłym reżimie sanitarnym. Początek o godzinie 10:00.

Więcej o: