Bartłomiej Wróblewski nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Senat podejmie decyzję

Czy Bartłomiej Wróblewski związany z Prawem i Sprawiedliwością zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Decyzję w tej sprawie podejmie Senat. Możliwe, że kandydat PiS nie znajdzie wystarczającego poparcia wśród senatorów, ale sprawa nie jest oczywista.

O godzinie 10 rozpoczyna się drugi dzień posiedzenia Senatu. Wyższa izba parlamentu ma między innymi zająć się wyborem posła Prawa i Sprawiedliwości, prawnika i konstytucjonalisty Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Punkt ten zostanie rozpatrzony o godzinie 17.

Zobacz wideo Tomczyk: Pan Wróblewski ma więcej wspólnego z rzeźnikiem niż rzecznikiem

Czy Bartłomiej Wróblewski zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Zgodnie z konstytucją Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. 15 kwietnia Sejm wybrał na to stanowisko Bartłomieja Wróblewskiego. Jego kandydaturę poparło 240 posłów. Oprócz Wróblewskiego o stanowisko RPO starali się także kandydat Koalicji Obywatelskiej i PSL Sławomir Patyra oraz Piotr Ikonowicz, którego kandydaturę poparła Lewica.

Czy Wróblewski zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? W Senacie niewielką przewagę ma opozycja, możliwe więc, że zablokuje kandydaturę związanego z PiS-em polityka. Taki scenariusz miał już miejsce w przeszłości - poprzedniego kandydata PiS - posła i wiceministra Piotra Wawrzyka - Senat odrzucił przewagą trzech głosów. Tym razem może być jednak inaczej, m.in. dlatego, że senator Jan Filip Libicki z PSL mówił, że rozważy głosowanie za wyborem Bartłomieja Wróblewskiego na RPO, a następnie zadeklarował, że wstrzyma się od głosu.

Na zdjęciu: Demonstracja 'STOP represji policji' pod komisariatem w Gdańsku LGBTQ widnieje w policyjnym podręczniku jako patologia społeczna

Adam Bodnar może pełnić obowiązki RPO do 15 lipca. "Nie mam innej opcji"

Obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich w dalszym ciągu pełni Adam Bodnar. Jego kadencja zakończyła się 9 września 2020 roku, ale wciąż nie udało się powołać jego następcy. W połowie kwietnia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. W związku z tą decyzją Adam Bodnar może sprawować funkcję RPO do 15 lipca 2021 roku.

- Mogę na różne sposoby oceniać wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Mogę wykazać cały szereg nieprawidłowości, które towarzyszyły wydaniu tego wyroku. Mogę twierdzić, że trybunał w ogóle nie powinien orzekać w takiej sprawie, gdyż przepis nie budził większych wątpliwości konstytucyjnych przez lata. Natomiast wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jeżeli nie zostanie wybrany w tym czasie nowy Rzecznik Praw Obywatelskich, to z dniem 15 lipca nie mam innej opcji, jak po prostu pożegnać się z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił Adam Bodnar w TVN24

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w drodze na rozprawę TK w swojej sprawieBodnar: Przez lata prezydent Duda nie miał kłopotu z tym, że jestem RPO

Więcej o: