PiS wygrywa w sondażu. Złe wieści dla KO. RMF FM: Najgorszy wynik w historii badań

W najnowszym sondażu wybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,5 proc. To już kolejne badanie, w którym Koalicja Obywatelska zajmuje trzecie miejsce. Jak podaje RMF FM, ugrupowanie zanotowało "najgorszy wynik w historii badań United Surveys".

Firma przeprowadziła sondaż na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Gdyby wybory miały odbyć się teraz, Prawo i Sprawiedliwość według badania zdobyłoby na 33,5 proc. głosów. Notowania PiS są stabilne, ale najprawdopodobniej partia nie byłaby w stanie rządzić samodzielnie. 

Zobacz wideo Trzecia kadencja dla PiS-u. Czy to realny scenariusz?

Sondaż: Na KO chce zagłosować 12,1 proc. respondentów

Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosować chce 21,9 proc. respondentów. Trzecia jest Koalicja Obywatelska, która, jak informuje RMF FM, "notuje swój najgorszy wynik w historii badań United Surveys". Za koalicją pod przywództwem Borysa Budki opowiedziało się 12,1 proc. RMF FM podaje, że powodem spadku poparcia KO jest głosowanie dotyczące Funduszu Odbudowy (KO wstrzymało się w głosowaniu ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE). 38 proc. badanych uznało, że ugrupowanie Budki jest największym przegranym tego głosowania. 

Poseł Lewicy - Maciej GdulaRządy Lewicy i PiS? Maciej Gdula tłumaczy się z postu na Twitterze

Na kolejnym miejscu uplasowała się Lewica z wynikiem 9,6 proc. 8,6 proc. deklaruje poparcie Konfederacji. 

Poza parlamentem znalazłby się PSL (4,3 proc.). 9,9 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Deklarowana frekwencja w sondażu wyniosła 51,8 proc. 

Sondaż. Wariant z innymi liderami

United Surveys pytało też, jak respondenci by głosowali, gdyby doszło do pewnych zmian w przywództwie poszczególnych ugrupowań. 

W tym wariancie na Zjednoczoną Prawicę pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego zagłosowałoby 34 proc. osób. Na Polskę 2050 z Szymonem Hołownią na czele 19,6 proc. Na KO z Rafałem Trzaskowskim i Budką 15,7 proc. 

Lewicę rządzoną przez Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga i Roberta Biedronia poparłoby 9,1 proc.

Papież przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy. Dlaczego zrezygnował?Papież przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy. Dlaczego zrezygnował?

Gdyby liderami Konfederacji byli Krzysztof Bosak, Artur Dziambor i Grzegorz Braun, ugrupowanie mogłoby liczyć na 6,9 proc. poparcia. PSL z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Bronisławem Komorowskim miałoby 6,4 proc. 

8,4 proc. - tylu mielibyśmy niezdecydowanych. 

Sondaż zrealizowano 11 maja na próbie 1000 osób.  

Więcej o: